11

Re: MŠ Liblice

Tak tedy jinak. Liblická škola je prostorově nevyhovující a na tyto prostory je dána výjimka od hygieniků. Nová školka je v Liblicích nezbytností, jinak bude stávající budova zavřena a všechny Liblické děti budou muset dojíždět do školky jinam. To je fakt.
Je nutné zdůraznit, že v příštím roce určitě nová školka stát nebude. Jednání se dost protahují a bude úspěch, jestli se do třech let začne stavět.
Informace o přijímacím řízení mám od ředitelek mateřských škol, které se kvůli této problematice společné sešly.
Záruku Vám nikdo neposkytne, ale platí to, co jsem psal výše. Jestli chcete, můžete si tyto informace ověřit u ředitelek MŠ.

12

Re: MŠ Liblice

Informace od ředitelek MŠ je víceméně popis současného krizového stavu, kdy se na spoustu dětí nedostane. Nepředpokládám, že ředitelka jakékoli MŠ je zodpověšdná za to, že mají mít v horizntu např. 2,3 let nárůst nad kapacitu školek v obci. Předpokládál bych, že je to v kompetenci zřizovatele, tudíž města. Informace o trendu porodnosti, tj. demografickém vývoji jsou. Dále předpokládám, že by měly kapacity těchto zařízení (školy, školky) odpovídat tomuto trendu, nikoli výslednému počtu příhlášek. Jinak vítam, že by se měla stavět nová školka a chápu, že je to někdy problematické, ale jsem zvědav, jak tato akce dopadne.

13

Re: MŠ Liblice

S tím nelze než souhlasit. Jen musím ještě zmínit, že školská zařízení nejsou úplně v kompetenci zřizovatele. Každou změnu je nutné hlásit a žádat o zařazení do tzv. sítě škol. Zřizovatelé také hradí provozní a investiční náklady, mzdové prostředky jdou přes kraje ze státního rozpočtu a jsou určovány na základě normativů na jednoho žáka. Proti tomu působí přísná hygienická opatření, které Vám stanovují kolik každé dítě musí mít prostoru ve třídě. Opravdu jsme na hraně, ale na hraně kapacity povolené, ta skutečně možná by byla někde jinde. Tím jsem chtěl říct jen to, že celý systém je vcelku rigidní a změnit ho na základě zvýšené poptávky není vůbec jednoduché. To samozřejmě neznamená, že by to bylo nemožné a neměli bychom se o to snažit.

14

Re: MŠ Liblice

Pokud nahlásíte do sítě škol, že je třeba navýšit kapacitu školy, případně ji provizorně rozšířit, nebude vám v této době nikdo bránit. Tím jsem si naprosto jistá.
Snaha je sice hezká věc, ale pořád mi to přijde v této situaci jaksi málo. Takže, žádám vás tímto o konkrétní odpověď - pokud ji nebudete mít, požádejte o vyjádření ředitelky MŠ, které vám, dle vašeho vyjádření, jako podřízený subjekt sdělily, že do MŠ byly přijaty všechny, kterým budou v den počátku školního roku 3 roky - mé dceři budou v srpnu 3 roky (tedy logicky i v den začátku školního roku 2010/2011) a nebyla stejně jako spousta dalších dětí do MŠ přijata. Do kterého zařízení tedy mám svou dceru umístit? Nebo snad mám na začátku září přivést své dítě na Městský úřad a  žádat, aby mu byla poskytnuta předškolní výchova? Vím, že ze zákona tato povinnost není, ale kompetentní osoby mají ze zákona povinnost řešit problémy občanů. Tento problém je bohužel už tak dlouho ze strany úřadu zametán pod koberec se slovy, snažíme se, snažíme,  a to je opravdu nedostačující.
Poníženě Vás tedy prosím o radu, co mám dělat s dcerou, když mi v srpnu skončí rodičovská dovolená a do MŠ i přes vyjádření ředitelek nebyla přijata a vaší snahy se doma nenajíme?

15

Re: MŠ Liblice

Omlouvám se za poněkud nešťastné a zavádějící vyjádření, které právem popudilo paní titi, jelikož údaje nebyly úplně odpovídající skutečnosti. Ve vyjádření "Do školek se přijímaly všechny děti od věku tří let v době začátku školního roku s bydlištěm v Českém Brodě, Liblicích, Štolmíři či Zahradech" je určitě nutno pozměnit slovo všechny - všechny opravdu nešlo přijmout, jelikož tříletých dětí bylo asi nejvíce (projevil se silný ročník 2007). Po dohodě všech ředitelek bylo postupováno následovně, pokud matky těch tříletých jsou již nyní zaměstnané nebo dokonce v několika případech donesly i potvrzení od zaměstnavatele, že pracovat zejména od září 2010 budou, děti přijaty byly, ale opět ne všechny, odvíjelo se to opět od počtu uvolněných míst. Postupovalo se dále podle věku, resp. podle toho, v kterém měsíci 2010 dítě dovrší věku tří let.
V MŠ Liblice bylo opravdu pouze 6 volných míst, ale na základě porady všech ředitelek budou přijaty některé děti hlavně do MŠ Sokolská, kde je větší kapacita. Dopisy odcházejí tento týden, takže Vám možná přijde rozhodnutí o přijetí Vaší dcery do MŠ Sokolská.
Hezký den

16

Re: MŠ Liblice

Vzhledem k tomu, že podle statistik byl v poslední době nejsilnějším ročníkem rok 2008, pak nejspíš kapacity nebudou dostatečné ani v dalších letech. A protože následující námět jsem ještě v této diskuzi nenašla, tak navrhuji ke zvážení možnost buňkových školek.

http://www.ct24.cz/regionalni/82727-sko … -levnejsi/

Velkou výhodou těchto školek je podstatně rychlejší a levnější stavba oproti klasické zděné budově, ale hlavně možnost dalšího využití, až skončí silné ročníky. Pak je nabízí varianta buňky demontovat a použít je například na klubovny pro sportovní oddíly, jako školní učebni nebo pro volnočasové vyžití dětí a mládeže odrostlých ze školky.

R.

17

Re: MŠ Liblice

No v podstatě by se spíš mělo zauvažovat nad změnou celého systému školství. Počet dětí by lze v podstatě brát jako konstantní v delší periodě, v případě ČR 12 letého školství, zahrnující MŠ, ZŠ, SŠ. Takže pokud se nyní řeší nedostatek prostor a méně nedostatek personálu, taky by toto mnoho problémů vyřešilo. V případě určitého sdílení kapacit by se jistě dalo zaručit dostatek místa pro všechny děti. Nicméně chápu, že tento model asi nelze prosazovat pouze na lokální úrovni.

18

Re: MŠ Liblice

Díky za upozornění, určitě to zvážíme. V záležitosti liblické školky není zatím žádný posun.

19

Re: MŠ Liblice

Nemám děti do školky, ale někde to jde a někde ne http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ … esice.html

20

Re: MŠ Liblice

O této variantě také uvažujeme v případě, že by vybudování nové školky muselo být plně hrazeno z rozpočtu města. Prvotním problémem je však zajištění pozemku, kde by stavba mohla stát a to zatím není s krajem dotaženo do konce, ale zústávám optimistou.