21

Re: zastávka Zahrady

Osobně naprosto souhlasím s tím, že "zkapacitnění" kolínské silnice bude znamenat jen zvýšení nákladní dopravy a tím i negativních dopadů na široké okolí. Podíval jsem se na studii a podle mého názoru jediný pozitivní moment bych shledával v přeložení silnice mimo obec Rostoklaty, což je v zájmu zklidnění provozu v obci a zvýšení bezpečnosti. Domnívám se, že prvotní debata by neměla, resp. nemusela vůbec být vedena za přítomnosti projektantů (zatím je hotova jen studie - nebo je to jinak pane Nekolný?). Prvotní debata by měla být vedena v rámci vedení města a občanů o tom, zda město v rámci svého rozvoje a zkvalitnění života potřebuje zkapacitnění silnice a měla by se odehrávat za přítomnosti těch, které takový projekt napadl a měla by se vést o pozitivech, ale zejména negativech, které přinese podobný projekt občanům. (Osobně např. budování protihlukových zdí vídím sice možná jako účelné - i když o efektivitě nejsem přesvědčen, ale považuji to za děsné z hlediska života. Nebude dlouho trvat a budeme žít všichni za nějakou zdí.) A že zkapacitnění silnice přinese zejména zintenzivnění provozu - zejména těžké automobilové dopravy je nasnadě.

22

Re: zastávka Zahrady

Hlavně já nejsem osobně vůbec přesvědčen, že je to v tomto úseku potřeba. Alespoň od občanů, kteří jsou motorizováni a jezdí po státovce často, slýchám že v úseku kolem Běchovic to zkapacitnění potřeba je, tam je to prý dost zhuštěné, ale tady u Brodu že již je ten provoz plynulý. Možná by stálo za to vyžádat si od kraje nějaké statistky?

23

Re: zastávka Zahrady

Souhlasím, Běchovice - Újezd nad Lesy - zejména ve špičkách ráno a odpoledne, odjezdy a návraty z víkendů, sebemenší dopravní komplikace - malá nehoda - okamžitě problém s popojíždějícími kolonami. To jsem popsal už v příspěvku z 1.6. a kdo jezdí autem tak to zná velmi dobře.

24

Re: zastávka Zahrady

Výborně tak máme první shodu do stanoviska pro tu budoucí veřejnou debatu smile

25

Re: zastávka Zahrady

custom napsal:

Vážení,
mám konkrétní dotaz, k němž mne vyburcovala akce silničářů, která se odehrála minulý týden v úseku silnice do Zahrad u campingu. Provádělo se řezání některých větví stromů za pomocí plošiny.

A nyní, co mne zajímá?

Kdo odpovídá za správu této "zeleně", protože odhadem polovina stromů je zcela suchých, ale přesto stojí dále. Ostatní stromy jsou přinejmenším ve špatném stavu a mají množství suchých větví, které se při trochu větším větříku se odlamují a padají na silnici. Vážně tak ohrožují jak řidiče projíždějících vozidel, tak zejména chodce. Když jsem zde viděl silničáře s technikou, naivně jsem se domníval, že konečně dají stromořadí do pořádku. Po slabé hodince a odřezání pár větví byli pryč a vše je při starém???

Dále se chci otázat, kdo odpovídá za údržbu "zeleně" - stromů podle říčky Šembery? I zde rostoucí neudržované vysoké stromy přímo ohrožují životy a zdraví osob i majetek občanů. Nikdo se nestará o zlomené větve, které nespadnou a zůstanou zaklíněny a hrozí pádem vlastně kdykoliv. 

Dobrý den,
komunikace do Zahrad je ve správě "Správy a údržby silnic". To se týká také stromů kolem této komunikace.Plošinu jste v úseku obce Zahrady mohl vidět také tento pátek od 08.00-15.30 hodin, ale až za touto obcí, u křižovatky s odbočkou na Doubravčice, která však patří Technickým službám a pracovníci prováděli práce v tomto úseku pro Správu lesů.Každopádně budu cesmistrovství informovat o Vašem poznatku.
Co se týká úseku kolem říčky Šembery. O stromy se stará Odbor životního prostředí společně s Povodím Labe. Poslední schůzka s Povodím Labe proběhla minulý měsíc právě u říčky Šembery v Liblicích také za účasti TS.Úsek od mostu v Liblicích směrem proti proudu na Malechov byl ošetřen firmou (skupina topolů) a dále tento měsíc bude probíhat vyřezání náletů a ošetření dalších dřevin pracovníky Povodí Labe.Prostor parku u Pivovarského rybníka byl již ošetřen a údržba proběhla také v ulici Nábřežní. Úsek říčky Šembery od tenisu podél koupaliště k Bušinci bude ošetřen od 1.11.2009 pracovníky Povodí Labe.Přesný plán je k nahlédnutí v TS.     


Domnívám se, že by se měly odpovědné osoby těmito věcmi zcela vážně zabývat a co nejdříve je řešit. Nebo chcete počkat, až padající větev nebo strom někoho usmrtí (viz. školáci ve Zlíně)? A pak nastane hon na všechny stromy a bude se kácet bez rozmyslu?? Jistě není problém na místě suchého stromu vysadit jiný strom a bude tak probíhat postupná revitalizace stromořadí.

26

Re: zastávka Zahrady

Mira napsal:
custom napsal:

Vážení,
mám konkrétní dotaz, k němž mne vyburcovala akce silničářů, která se odehrála minulý týden v úseku silnice do Zahrad u campingu. Provádělo se řezání některých větví stromů za pomocí plošiny.

A nyní, co mne zajímá?

Kdo odpovídá za správu této "zeleně", protože odhadem polovina stromů je zcela suchých, ale přesto stojí dále. Ostatní stromy jsou přinejmenším ve špatném stavu a mají množství suchých větví, které se při trochu větším větříku se odlamují a padají na silnici. Vážně tak ohrožují jak řidiče projíždějících vozidel, tak zejména chodce. Když jsem zde viděl silničáře s technikou, naivně jsem se domníval, že konečně dají stromořadí do pořádku. Po slabé hodince a odřezání pár větví byli pryč a vše je při starém???

Dále se chci otázat, kdo odpovídá za údržbu "zeleně" - stromů podle říčky Šembery? I zde rostoucí neudržované vysoké stromy přímo ohrožují životy a zdraví osob i majetek občanů. Nikdo se nestará o zlomené větve, které nespadnou a zůstanou zaklíněny a hrozí pádem vlastně kdykoliv. 

Dobrý den,
komunikace do Zahrad je ve správě "Správy a údržby silnic". To se týká také stromů kolem této komunikace.Plošinu jste v úseku obce Zahrady mohl vidět také tento pátek od 08.00-15.30 hodin, ale až za touto obcí, u křižovatky s odbočkou na Doubravčice, která však patří Technickým službám a pracovníci prováděli práce v tomto úseku pro Správu lesů.Každopádně budu cesmistrovství informovat o Vašem poznatku.
Co se týká úseku kolem říčky Šembery. O stromy se stará Odbor životního prostředí společně s Povodím Labe. Poslední schůzka s Povodím Labe proběhla minulý měsíc právě u říčky Šembery v Liblicích také za účasti TS.Úsek od mostu v Liblicích směrem proti proudu na Malechov byl ošetřen firmou (skupina topolů) a dále tento měsíc bude probíhat vyřezání náletů a ošetření dalších dřevin pracovníky Povodí Labe.Prostor parku u Pivovarského rybníka byl již ošetřen a údržba proběhla také v ulici Nábřežní. Úsek říčky Šembery od tenisu podél koupaliště k Bušinci bude ošetřen od 1.11.2009 pracovníky Povodí Labe.Přesný plán je k nahlédnutí v TS.     


Domnívám se, že by se měly odpovědné osoby těmito věcmi zcela vážně zabývat a co nejdříve je řešit. Nebo chcete počkat, až padající větev nebo strom někoho usmrtí (viz. školáci ve Zlíně)? A pak nastane hon na všechny stromy a bude se kácet bez rozmyslu?? Jistě není problém na místě suchého stromu vysadit jiný strom a bude tak probíhat postupná revitalizace stromořadí.

Dobrá den.
Každopádně děkuji za odpověď. Jen pokud jde o zeleň kolem Šembery, tak jsem si až po Vaší odpovědi uvědomil, že jsem neoznačil úsek, o který se mi jedná. V souvislostech jsem automaticky předpokládal úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami podle Mlýnského rybníka. Jedná se mi tedy o úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami. Doslechl jsem se od starousedlíků, že se k údržbě nikdo nehlásí s tím, že Povodí Labe tvrdí, že tok- říčka tak jak teče, není jejich a stromy tudíž stojí na soukromých pozemcích a jsou povinni se o ně starat vlastníci příslušných pozemků. To mi připadá podivné, protože pokud byla Šembera přeložena v úseku Zahrady z původního do jiného koryta, bylo to na základě nějakého rozhodnutí a Povodí nemůže přesouvat svoji odpovědnost za péči o stromy.

27

Re: zastávka Zahrady

custom napsal:
Mira napsal:
custom napsal:

Vážení,
mám konkrétní dotaz, k němž mne vyburcovala akce silničářů, která se odehrála minulý týden v úseku silnice do Zahrad u campingu. Provádělo se řezání některých větví stromů za pomocí plošiny.

A nyní, co mne zajímá?

Kdo odpovídá za správu této "zeleně", protože odhadem polovina stromů je zcela suchých, ale přesto stojí dále. Ostatní stromy jsou přinejmenším ve špatném stavu a mají množství suchých větví, které se při trochu větším větříku se odlamují a padají na silnici. Vážně tak ohrožují jak řidiče projíždějících vozidel, tak zejména chodce. Když jsem zde viděl silničáře s technikou, naivně jsem se domníval, že konečně dají stromořadí do pořádku. Po slabé hodince a odřezání pár větví byli pryč a vše je při starém???

Dále se chci otázat, kdo odpovídá za údržbu "zeleně" - stromů podle říčky Šembery? I zde rostoucí neudržované vysoké stromy přímo ohrožují životy a zdraví osob i majetek občanů. Nikdo se nestará o zlomené větve, které nespadnou a zůstanou zaklíněny a hrozí pádem vlastně kdykoliv. 

Dobrý den,
komunikace do Zahrad je ve správě "Správy a údržby silnic". To se týká také stromů kolem této komunikace.Plošinu jste v úseku obce Zahrady mohl vidět také tento pátek od 08.00-15.30 hodin, ale až za touto obcí, u křižovatky s odbočkou na Doubravčice, která však patří Technickým službám a pracovníci prováděli práce v tomto úseku pro Správu lesů.Každopádně budu cesmistrovství informovat o Vašem poznatku.
Co se týká úseku kolem říčky Šembery. O stromy se stará Odbor životního prostředí společně s Povodím Labe. Poslední schůzka s Povodím Labe proběhla minulý měsíc právě u říčky Šembery v Liblicích také za účasti TS.Úsek od mostu v Liblicích směrem proti proudu na Malechov byl ošetřen firmou (skupina topolů) a dále tento měsíc bude probíhat vyřezání náletů a ošetření dalších dřevin pracovníky Povodí Labe.Prostor parku u Pivovarského rybníka byl již ošetřen a údržba proběhla také v ulici Nábřežní. Úsek říčky Šembery od tenisu podél koupaliště k Bušinci bude ošetřen od 1.11.2009 pracovníky Povodí Labe.Přesný plán je k nahlédnutí v TS.     


Domnívám se, že by se měly odpovědné osoby těmito věcmi zcela vážně zabývat a co nejdříve je řešit. Nebo chcete počkat, až padající větev nebo strom někoho usmrtí (viz. školáci ve Zlíně)? A pak nastane hon na všechny stromy a bude se kácet bez rozmyslu?? Jistě není problém na místě suchého stromu vysadit jiný strom a bude tak probíhat postupná revitalizace stromořadí.

Dobrá den.
Každopádně děkuji za odpověď. Jen pokud jde o zeleň kolem Šembery, tak jsem si až po Vaší odpovědi uvědomil, že jsem neoznačil úsek, o který se mi jedná. V souvislostech jsem automaticky předpokládal úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami podle Mlýnského rybníka. Jedná se mi tedy o úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami. Doslechl jsem se od starousedlíků, že se k údržbě nikdo nehlásí s tím, že Povodí Labe tvrdí, že tok- říčka tak jak teče, není jejich a stromy tudíž stojí na soukromých pozemcích a jsou povinni se o ně starat vlastníci příslušných pozemků. To mi připadá podivné, protože pokud byla Šembera přeložena v úseku Zahrady z původního do jiného koryta, bylo to na základě nějakého rozhodnutí a Povodí nemůže přesouvat svoji odpovědnost za péči o stromy.

Dobrý den, Vaši otázku jsem zaslal mailem dnes řediteli Povodí Labe           Ing. Jirešovi, se kterým jsem ve spojení a jakmile dostanu odpoveď, zveřejním ji zde na forum, budu se také dotazovat odboru životního prostředí v Českém Brodě a uvidíme. Přeji hezký den

28

Re: zastávka Zahrady

Mira napsal:
custom napsal:
Mira napsal:

Dobrá den.
Každopádně děkuji za odpověď. Jen pokud jde o zeleň kolem Šembery, tak jsem si až po Vaší odpovědi uvědomil, že jsem neoznačil úsek, o který se mi jedná. V souvislostech jsem automaticky předpokládal úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami podle Mlýnského rybníka. Jedná se mi tedy o úsek, ve kterém Šembera protéká Zahradami. Doslechl jsem se od starousedlíků, že se k údržbě nikdo nehlásí s tím, že Povodí Labe tvrdí, že tok- říčka tak jak teče, není jejich a stromy tudíž stojí na soukromých pozemcích a jsou povinni se o ně starat vlastníci příslušných pozemků. To mi připadá podivné, protože pokud byla Šembera přeložena v úseku Zahrady z původního do jiného koryta, bylo to na základě nějakého rozhodnutí a Povodí nemůže přesouvat svoji odpovědnost za péči o stromy.

Dobrý den, Vaši otázku jsem zaslal mailem dnes řediteli Povodí Labe           Ing. Jirešovi, se kterým jsem ve spojení a jakmile dostanu odpoveď, zveřejním ji zde na forum, budu se také dotazovat odboru životního prostředí v Českém Brodě a uvidíme. Přeji hezký den

Stanovisko Odboru životního prostředí:Citace: Resp. mohu jen zopakovat, že povinnost je na vlastníkovi pozemku, na kterém strom roste. Takže vlastník pozemku, na kterém strom roste je vlastníkem i onoho stromu. A má nejen právo vlastnit, ale i povinnost o strom pečovat. Takže je případně zodpovědný za škody, které "neopečovávaný" strom způsobí.
Pokud se týká správce toku. Ten má pouze povinnost udržovat průtočný profil a pokud při plnění této povinnosti musí něco z průtočného profilu odstranit a koryto vede po pozemku jiného vlastníka, měl by se především domluvit s vlastníkem. A pokud s ním domluva není, má potom právo překážku z koryta vodního toku odstranit.
Jakým způsobem byl tok Šembery změněn nevím, ale výše uvedená slova platí i pro tento případ. Tedy vlastník má odpovědnost za svůj majetek, ovšem správce toku může do výkonu vlastnických práv zasáhnout.

Nevím, o jaký konkrétní případ se jedná a jaký problém je třeba řešit. Možná bych v konkrétním případě mohl pomoci.


Ing. Rostislav Vodička
vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství
Město Český Brod
náměstí Husovo 70
282 24 Český Brod

29 Naposledy upravil: custom (11.08.2009 06:42:00)

Re: zastávka Zahrady

Pane inženýre,
děkuji za odpověď. Je samozřejmé, že pokud stromy stojí na pozemku konkrétního vlastníka, je on také vlastníkem stromu a je povinen k něj pečovat. Jde o úsek, kde protéká Šembera Zahradami podle silnice, souběžně s rybníkem a pak odbočuje od silnice pod hrází rybníka.
     Pokud jde o nějakou změnu toku Šembery, tak to jsem nakoupil od starousedlíků, stejně jako to, že Povodí se k údržbě nehlásí. Fakt je, že v mapě Šembera vtéká do Mlýnského rybníka a pak vytéká z Mlýnského rybníka. Tuším v loňském roce jsem zahlédl, že se dělaly nějaké úpravy - čištění koryta pod Mlýnským rybníkem, ale zjistil jsem, že úpravy skončily cca na úrovni výtoku z rybníka. Samozřejmě bažina pod rybníkem skýtá možnost úkrytu a života celé řady zvířat, nicméně vyčištění koryta by jim asi neublížilo.
    Přeji pěkný den.

30

Re: zastávka Zahrady

custom napsal:

Pane inženýre,
děkuji za odpověď. Je samozřejmé, že pokud stromy stojí na pozemku konkrétního vlastníka, je on také vlastníkem stromu a je povinen k něj pečovat. Jde o úsek, kde protéká Šembera Zahradami podle silnice, souběžně s rybníkem a pak odbočuje od silnice pod hrází rybníka.
     Pokud jde o nějakou změnu toku Šembery, tak to jsem nakoupil od starousedlíků, stejně jako to, že Povodí se k údržbě nehlásí. Fakt je, že v mapě Šembera vtéká do Mlýnského rybníka a pak vytéká z Mlýnského rybníka. Tuším v loňském roce jsem zahlédl, že se dělaly nějaké úpravy - čištění koryta pod Mlýnským rybníkem, ale zjistil jsem, že úpravy skončily cca na úrovni výtoku z rybníka. Samozřejmě bažina pod rybníkem skýtá možnost úkrytu a života celé řady zvířat, nicméně vyčištění koryta by jim asi neublížilo.
    Přeji pěkný den.

Dobrý den , pokusím se ve stručnosti odpovědět.

Vodoteč Šembera je významný vodní tok. Ve zmiňovaném úseku, k.ú. Tuchoraz - osada Zahrady, je   veden jako tok neupravený. Z výpisu katastru nemovitostí  k.ú. Tuchoraz má Povodí Labe, státní podnik právo hospodařit s pozemky 343/9, 393/2, 394/1, 394/2 zapsaných na LV 191 vedených jako vodní plocha.  Dle zákona č.254/2001Sb., o vodách, ve znění pozdějších předpisů  , zajišťujeme jako správce významného vodního toku   pravidelné kontroly stavu koryta vodního toku a udržujeme průtočnost koryta. Jako správce výše zmiňovaných pozemků se  při údržbě doprovodného břehového porostu soustředíme na dřeviny rostoucí v korytě vodoteče Šembera O stromy na okolních  pozemcích se musí starat jejich majitel.

Údržba v úseku ř.km 19,000 -18,500 mýcení břeh.porostů - 11/2006, čištění koryta strojem Menzi Muck  proběhlo v tomto úseku v červnu 2007.
Údržba v úseku ř.km 22,035 - 19,075 čištění průtočného profilu proběhla v listopadu - prosinec 2007.

Toto je sdělení a informace přímo od vedení Povodí Labe, tak jak jsem je dnes obdržel, pokud budou další dotazy není problém se spojit s ředitelem Povodí Labe, hezký den