1

Téma: Posvícení a Covid-19

Dobrý den,
není na místě, v souvislosti s velkým nárůstem případů nakažených Covidem-19, uvažovat o zrušení letošního lunaparku na posvícení v centru města?

Děkuji za odpověď.

LC

2

Re: Posvícení a Covid-19

Opět dobrý den,
mohl by po třech dnech někdo kompetentní odpovědět. Město zavírá kvůli karanténě jednotlivé úřady a kolotoče s houpačky nám tu pozvou. Všude doporučují rušit oslavy, omezit shromažďování lidí, atd... V nynější době, kdy jsou již postiženy naše školy, toto nepovažuji za odpovědné.

Děkuji za odpověď.

3

Re: Posvícení a Covid-19

Libore, vydržte. Předpokládám, že za 3 dny či o něco později vám někdo odpoví smile
V těchto dnech se odpovědi nedočkáte, místostarosta má teď plné ruce práce s kampaní do Senátu, takže nemá ani čas, aby byl na radnici, natož aby odpovídal občanům, kteří ho platí. Ale můžete ho každý den zastihnout na nějakém nádraží nebo v ulicích nějakého města, kde vám dá noviny. V Brodě byl naposledy spatřen při stříhání pásky u odkladiště kol. No a starosta holt musí teď pracovat za dva, takže na debatu s občany nemá čas.
I kdybyste se odpovědi dočkal, tak by zněla asi takto:
- město žádný úřad nezavřelo, to zavřela hygiena. Je sice jedno, že jste tu otázku myslel jinak, ale na té nepřesnosti se otočí.
- město nemůže zrušit lunapark, protože ho neprovozuje.
- město nemůže obecně vůbec nic dělat, protože o záboru veřejného prostranství už bylo rozodnuto a rušit to nyní, by bylo komplikované, hrozila by náhrada škody, bylo by to fujtajbl a přece nenaštveme voliče před krajskými volbami.
- nikdo vás nenutí, abyste tam chodil.
Odpověď ode mne jste sice nechtěl, ale jiné se těžko dočkáte.

4

Re: Posvícení a Covid-19

Dobrý den jberger,
děkuji za vyjádření tiskového mluvčího, pro odlehčení od tématu pěkné.

Ale zpět k věci, město přeci nezastupuje pouze jeden člověk, máme tu místostarostu, tajemníka, bezpečnostní radu, atd...., kde musí vyhodnotit případné riziko, a čas je zde neúprosný a moc ho nezbývá. Zde připojuji dnešní výrok od ÚZISu:

"Jeden nakažený covidem-19 v České republice nakazí více než jednoho člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je reprodukční číslo, tzv. číslo R, 1,59 a lze hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření."

Žádám o reakci a odpověď.

LC

Re: Posvícení a Covid-19

Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď na Váš dotaz. Město o současné podobě a rozsahu posvícenských atrakcí rozhodlo už o prázdninách, kdy to ještě nevypadalo na takto nepříznivý vývoj, který sledujeme v těchto dnech. Bohužel nyní se epidemie opět nevyvíjí dobře. Jak píše správně pan jberger, město atrakce neprovozuje - ty provozují Lunaparky Tříska, které mají dojednaný zábor pozemků v centru města a ty si sjednávají jednotlivé stánkaře a další spolupracovníky. V tuhle chvíli jsou akce do 1000 lidí venku povoleny ať už si o tom kdokoli myslíme cokoliv. Pokud by ze strany ministerstva zdravotnictví nebo KHS přišel zákaz, muselo by jej respektovat jak město, tak provozovatel. Případné zrušení akce ze strany města (jako vlastníka pozemku, kde se to koná) by byl radikální krok, který by zřejmě bez opory v rozhodnutí hygieny nebyl úplně jednoduchý. Ostatně nedávno jsme tady řešili otázku kompenzací cestovkám po odstoupení od smlouvy v okamžiku, kdy cílová destinace ještě nebyla na červeném seznamu. Takže souhlasím s Vámi, že konání hromadných akcí v tuto dobu nese riziko, že se tam potkám s osobou, která je pozitivní a nakazím se. Do úředního zákazu může každý s plnou zodpovědností zvážit, zda toto riziko podstoupí a na tuto akci půjde.

6

Re: Posvícení a Covid-19

Jé, moje předpověď se naprosto naplnila. smile

Berger předpovídá: "město nemůže zrušit lunapark, protože ho neprovozuje."
Klinecký odpovídá: "město atrakce neprovozuje - ty provozují Lunaparky Tříska"

Berger předpovídá: "město nemůže obecně vůbec nic dělat, protože o záboru veřejného prostranství už bylo rozodnuto a rušit to nyní, by bylo komplikované, hrozila by náhrada škody."
Klinecký odpovídá: "Případné zrušení akce ze strany města (jako vlastníka pozemku, kde se to koná) by byl radikální krok, který by zřejmě bez opory v rozhodnutí hygieny nebyl úplně jednoduchý. Ostatně nedávno jsme tady řešili otázku kompenzací cestovkám po odstoupení od smlouvy."

Berger předpovídá: "nikdo vás nenutí, abyste tam chodil."
Klinecký odpovídá: "Do úředního zákazu může každý s plnou zodpovědností zvážit, zda toto riziko podstoupí a na tuto akci půjde."

...a navíc tam už ty atrakce stejně jsou.

Pan Klinecký dále píše, že město rozhodlo už o prázdninách, kdy to nevypadalo na tak nepříznivý vývoj, ve skutečnosti chtěl ale napsat:

"Je skutečností, že jsem návrh na povolení lunaparku předložil do rady na konci července, tedy v době, kdy se do krize propadalo karvinsko a znovu se zaváděla první plošná opatření. Je také pravdou, že jsem sám upozorňoval, že se atrakce na náměstí setkávají s negativní odezvou. Ačkoliv TOP 09 obecně kritizuje vládu za nedostatek předvídavosti, pokud jde o koronavirová opatření, teď vidím, že ne vždy je to jednoduché. Do určité míry hrála roli i možnost spojit s posvícením předvolební kampaň do Senátu. Zpětně je vidět, že to bylo neprozíravé."

S pozdravem J. Berger, Kancelář pro uvádění výroků Tomáše Klineckého na pravou míru.

7

Re: Posvícení a Covid-19

Tomáš Klinecký napsal:

Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď na Váš dotaz. Město o současné podobě a rozsahu posvícenských atrakcí rozhodlo už o prázdninách, kdy to ještě nevypadalo na takto nepříznivý vývoj, který sledujeme v těchto dnech. Bohužel nyní se epidemie opět nevyvíjí dobře. Jak píše správně pan jberger, město atrakce neprovozuje - ty provozují Lunaparky Tříska, které mají dojednaný zábor pozemků v centru města a ty si sjednávají jednotlivé stánkaře a další spolupracovníky. V tuhle chvíli jsou akce do 1000 lidí venku povoleny ať už si o tom kdokoli myslíme cokoliv. Pokud by ze strany ministerstva zdravotnictví nebo KHS přišel zákaz, muselo by jej respektovat jak město, tak provozovatel. Případné zrušení akce ze strany města (jako vlastníka pozemku, kde se to koná) by byl radikální krok, který by zřejmě bez opory v rozhodnutí hygieny nebyl úplně jednoduchý. Ostatně nedávno jsme tady řešili otázku kompenzací cestovkám po odstoupení od smlouvy v okamžiku, kdy cílová destinace ještě nebyla na červeném seznamu. Takže souhlasím s Vámi, že konání hromadných akcí v tuto dobu nese riziko, že se tam potkám s osobou, která je pozitivní a nakazím se. Do úředního zákazu může každý s plnou zodpovědností zvážit, zda toto riziko podstoupí a na tuto akci půjde.

Dobrý den pane Klinecký,
já vám rozumím, město je vlastně chudák a nemůže nic dělat, vy nic, jen poskytujete pronájem míst na náměstí..... Takže vy (město) vyměníte zdraví vlastních obyvatel za pár desítek tisíc korun ze záboru. Nepřeji nikomu nic zlého, ale nechtěl bych být vaším svědomím, pokud se tady nějak více či výrazně rozjede šíření viru, viz.: dnešní večerní článek:
"V Česku přibylo během pondělí 1038 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Do úterní 18. hodiny pak přibylo dalších 968 pozitivních případů, což je večerní rekord. Během úterý také zemřelo šest lidí, což je jedno z nejvyšších čísel za poslední dny a navíc ještě není finální, protože den ještě neskončil."
Město má snad nějaké pravomoce k ochraně vlastních obyvatel. Ano stále jsou povoleny akce do 1000 lidí venku. Takže chápu to správně, že budou uzavřeny všechny vstupy na náměstí, kde budou vzájemně propojené turnikety a budou hlídat maximální návštěvnost do počtu 1000? Při např. ohňostroji tu bývá i více lidí.

LC

8

Re: Posvícení a Covid-19

Asi se na mne bude hodně lidí zlobit, ale v tomto případě se musím pana Klineckého zastat. Je pořádána předem sjednaná akce, která neodporuje zákonným ani mimořádným opatřením. Je proto zcela na pořadateli, zda akci uskuteční. V současnosti se koná řada sportovních i jiných akcí, které naplňují nařízení vlády. Účast na nich bývá nemalá, a je zcela na zvážení jednotlivců, zda se chtějí zúčastnit. Pan Berger má tedy ve své předchozí prognóze naprostou pravdu, což potvrzuje i pan Klinecký. K ochraně vlastního zdraví proto musí přistoupit především každý z nás, to za něj město nevyřeší. Co se týká ohňostroje, nevím, zda jej pořádá město, nebo pan Tříska. Protože jsem spíše odpůrcem této atrakce, ani mne to valně nezajímá.

Born stupid? Try again!

9

Re: Posvícení a Covid-19

Pivas napsal:

Asi se na mne bude hodně lidí zlobit, ale v tomto případě se musím pana Klineckého zastat. Je pořádána předem sjednaná akce, která neodporuje zákonným ani mimořádným opatřením. Je proto zcela na pořadateli, zda akci uskuteční. V současnosti se koná řada sportovních i jiných akcí, které naplňují nařízení vlády. Účast na nich bývá nemalá, a je zcela na zvážení jednotlivců, zda se chtějí zúčastnit. Pan Berger má tedy ve své předchozí prognóze naprostou pravdu, což potvrzuje i pan Klinecký. K ochraně vlastního zdraví proto musí přistoupit především každý z nás, to za něj město nevyřeší. Co se týká ohňostroje, nevím, zda jej pořádá město, nebo pan Tříska. Protože jsem spíše odpůrcem této atrakce, ani mne to valně nezajímá.

Dobrý den Pivasi,
na mě trochu moc krátkozraké, ale každý máme nárok na svůj názor.
Já si stále myslím, že město zde mělo zasáhnout a celou akci zrušit, riziko je příliš veliké. Jsem zvědav, jak potom bude vysvětlovat občanům/voličům, že je nutné uzavřít školy, protože přes děti se nákaza roznesla mezi učitele a nemá, kdo učit, tudíž si musí opět brát § a zůstávat s nimi doma. Nechci přivolávat nejhorší, ale určitě je lepší udělat i něco navíc, než co nám je nařizováno a město v tomto určitě pravomoce má.

LC

10

Re: Posvícení a Covid-19

Dobrý den,
prosím o odpověď. Jak to tedy bude, v závislosti na nově vydaných opatřeních MZ? Kdo bude kontrolovat aktuální počet osob na náměstí, je náměstí bráno jako jeden stavební prostor, jak bude zajištěna dezinfekce na atrakcích po každé změně uživatele, 2m rozestupy před atrakcemi, atd...?

Dle pozvánky předpokládám, že město je spolupořadatel:
"Město Český Brod a Ota Tříska - LUNAPARKY Vás srdečně zve na Českobrodské posvícení, které se koná v centru města od 17.9. do 20.9.2020. Těšit se můžete na tradiční i netradiční pouťové atrakce, stánky s občerstvením a drobným zbožím. V sobotu 19.9.2020 v 20:30 vypukne na Husově náměstí velký ohňostroj."

Děkuji
LC