1

Téma: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Vážení zastupitelé, případně přímo pane starosto. Již delší dobu mě překvapuje, kdo vykonává službu v řadách Městské policie Český Brod, ale až nyní jsem se odhodlal konečně k reakci. Spouštěčem je moje osobní zkušenost s konkrétními nejmenovanými strážníky. Během několika let jsem několikrát zaznamenal reakce ve stylu: "Jak si vůbec můžeš, občane, dovolit reagovat na to, že já něco říkám. Já jsem tady přece zákon." Situace, kdy řidič dodávky špatně zaparkoval na náměstí u bankomatu a hlídka MP na něj vystartovala jako parta kovbojů, mě skutečně zarazila, ale nemíchal jsem se do toho - je to už starší záležitost. Další moje zkušenost, kdy jsem na náměstí zaparkoval u lékárny, kam jsem si šel pro léky, ale bohužel jsem neměl drobné, tak jsem šel za přítomným strážníkem, abych ho požádal o schovívavost s tím, že do 3 minut budu zpět. Strážník, který mi nedopověděl ani na dobrý den, sice schovívavý byl, protože mi sdělil, aniž by se na mě podíval, zaplaťte po návratu z obchodu, ale měl jsem z toho pocit, že jsem si právě dovolil obtěžovat nejmocnějšího muže v okruhu 1 000 km. Opět scéna jako z westernu. A poslední dnešní aktuální situace, která mě už definitivně přesvědčila, že musím oslovit někoho, kdo je za personální obsazení MP zodpovědný. Dnes jsem si dovolil zaparkovat v Kollárově ulici na zákazu zastavení - podotýkám nevědomky. Ano, takových příběhů slyší policisté asi dnes a denně plno. Ovšem v mém případě si v případě mých dopravních přesupků vždy posypu popel na hlavu a rozhodně s policisty nediskutuji. V tomto případě jsem si ovšem popel na hlavu neposypal. Situace při odbočování z ulice Krále Jiřího ve směru jízdy k náměstí právě do ulice Kollárova je poněkud složitější. Při odbočování sleduji především pohyb na přechodu a na cyklostezce a všimnout si značky zákazu zastavení po levé straně notabene umístěné přímo na hranici přechodu a velice blízko hranici křižovatky je poněkud obtížné. Následná situace s parkovištěm Vám také nedává moc návodných informací k tomu, že by se řidič mohl nacházet v zákazu zastavení. Cyklostezka obtéká parkoviště, ale toto obtékání začíná ještě v místě, kde je tento zákaz ještě platný. Prostě z mého pohledu se jedná tak trochu o tzv. chyták na řidiče a asi i ideální místo, kam chodí MP takzvaně na jistotu. Píši záměrně z mého pohledu, protože za volantem trávím opravdu hodně času a dovolím si říci, že z provozu mám dost zkušeností. Navíc musím říci, že jsem byl vděčný za to, že přesně před mým příjezdem toto místo uvolnilo jiné vozidlo, protože jinak bych musel se svým 2 letým synem v dešti jít značnou vzdálenost, abych vyzvedl boty v podejně obuvi v ulici Krále Jiřího, kde se zaparkovat nedá. Celá záležitost se dala počítat na minuty. Během této doby, kdy jsem vozidlo se synem opouštěl, projela kolem hlídka MP, a když jsem se vrátil, tak už jsem tam měl lístek. Následně jsem šel na služebnu, kde jsem chvíli čekal, než se policisté vrátí na úřadovnu. Po příchodu na služebnu jsem byl překvapen, jak se podává poučení. Policista se odstrojoval, chodil po místnosti a jen tak mimochodem mi sděloval poučení ve stylu rychle to oddrmolit, ubijeme ho paragrafy, poslechnout si další kecy podezřelého z přestupku, postrašit maximální pokutou ve výši 2 000 Kč a celou věc rychle zkásnout a uzavřít. Kromě toho se tam při celém tomto aktu ani není kam posadit, takže si opravdu připadáte jako největší vyvrhel. Já jsem si dovolil vyslovit svůj názor viz výše - chyták na řidiče a moje neúmyslené zaparkování na zákazu zastavení. Reakcí bylo udělení pokuty 500 Kč, což mě v tu chvíli docela zarazilo, protože částka se mi nejeví adekvátní závažnosti spáchaného přestupku. Pro srovnání sazba v Praze 300 - 500 Kč. Opět se mi ani nelíbil projev strážníků, kdy jsem si dovoli zeptat, zda mi ukážou fotodokumentaci. Odpovědí bylo, že to rozhodně nejsou povinni a v tu chvíli už jsem musel strážníka požádat, aby nebyl konkfliktní. Obecně bych označil jejich reakce za velice popudlivé v okamžiku, kdy jsem se snažil získat více informací a sdělil jsem jim, že si situaci chci ještě probrat a zjistit, jaké mám možnosti. Následně mě už velice slušně jeden za strážníků vyprovodil ke dveřím MÚ. Závěrem bych rád řekl, že tento dlouhý příspěvek je reakcí na moje dlouhodobé zkušenosti s MP a myslím si, že je minimálně na zamyšlení, zda kromě zbrojních průkazů a dalších testů a zkoušek není potřeba strážníky školit, jak jednat s občany a můžeme je klidně nazývat zákazníky, protože od těchto občanů opět budete potřebovat hlasy ve volbách stejně jako obchody peníze od svých zákazníků. Rád bych si policistů vážil jako někoho, kdo mi pomáhá a má lidský přístup a nechci je považovat za někoho, kdo pouze plní rozpočet města na úkor rodin, které za těch 500 Kč mohou koupit třeba boty svému dítěti. Děkuji, pokud jste dočetli až do konce.

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Asi pred mesicem bylo memu otci na nadrazi ocizeno kolem devate vecir z kola svetlo. Hned nekoliik stran melo pred volbami v programu, ze v ulici bude videt vice policistu. To tedy nevidim, maximalne vybiraji pokuty na namesti, po meste tedy nechodi a vecir uz vubec ne. Hlavne, ze mesto plati  preventisty kriminality, kteri delaji to co ma delat mestska policie, tedy chodit po Brode, jenze i kdyz nekoho u neceho pristihnou, tak ho nemuzou zadrzet a nez prijede policie, tak veme dotycny roha. Takze mesto plati dvakrat za jednu praci, asi je hodne bohaty

3

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

ty najdete hlavně u čerpací stanice v Palackého ulici  a vybírat pokuty ve městě

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

A opet pan starosta odpovida jen na to co se mu libi. Dockam se tedy odpovedi na tak jednoduchou otazku, proc neni v ulicich videt vic policie?

5

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Městská policie má mezi svými povinnostmi i pochůzkovou činnost a po městě se pohybuje. Ale není to jejich jediná náplň práce.

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Pohybuji se jedine na namesti, nikdy jsem je nevidela na nadrazi, hrbitove, v parku nebo na sidlisti. Nejspis jsem slepa. Jedina jejich napln je vybirani pokut.

7

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

I na místech, o kterých mluvíte se strážníci pohybují, i když ne v takové četnosti jako na náměstí.

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Jo a ze jsem je tam aspon za poslednich deset let nepotkala a mozna ze i za vic. Neni to tak dlouho, co zde jeden pan psal, ze chodil jeden tyden, kazdy den s detma na tri hodiny do parku a policisty tam nevidel, takze nejsem sama, kdo ma neco s ocima.

9

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Strážníci mají tablety s GPS, takže přesně víme, kde pochůzkovou činnost provádí. Je mi líto, jestli jste je po městě nepotkala, ale oni se opravdu po městě pohybují.

10

Re: Městská policie aneb já jsem tady šerif a toto město patří mně.

Dobrý den, samotného mě onehdá šokovalo, když jsem viděl městského strážníka, jak jde pěšky na sídliště, což se za tu dlouhou dobu, co zde žiji, stalo poprvé. Nemohu říct, že bych se při tom po městě pohyboval zrovna málo, ale povětšinou jsou vidět pouze v jejich novém voze. Také mě dost zaráží, s jakou "rychlostí" dokáží reagovat na určité problémy, jako je odstavené auto na travnaté ploše pár metrů před křižovatkou a navíc v protisměru, a to ještě kolem něj jezdí denně na oběd. Když jsem to po 10 dnech nevydržel a zavolal na služebnu, zda o odstaveném voze ví, dostalo se mi odpovědi, že si majitel řeší odtah vozu. Vůz stál na místě ještě několik dní, než došlo k odstranění vozu přímo majitelem.
Musím dát za pravdu, že bych mnohem víc ocenil je vidět v ulicích, jako tomu bývalo za první republiky, nejen na náměstí při kontrole parkovacích lístků.
To úplně pomíjím to, jak pánové vypadali, když k městské policii nastupovali, a v jaké jsou kondici dnes.