1

Téma: Čištění chodníků vysavačem

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, co má být výsledkem čištění chodníků vysavačem. Několikrát za týden projde naší ulicí (Žitomířská) v cca 7 h ráno člověk s vysavačem. Výsledek je ale nulový. Kromě vysátých nedopalků cigaret, na které se tento člověk opravdu zaměřuje, nedojde ke změně. Psí exkrementy, které majitelé psů stále zapomínají uklízet, zůstávají na ulici (někdy i přímo před vstupními dveřmi do domu nebo do garáže). Papíry, rozlámané krabice od ovoce apod. vysavač neposbírá a uklízeč je sám ze země nesebere. Takže kromě hluku, který vysavač působí, nemá tento způsob čištění chodníků žádný význam. Dle mého názoru je mnohem účinnější obyčejná lopata a koště, které jsou ještě navíc nehlučné a nespotřebují žádný benzín / naftu.

A ještě jeden dotaz. Všimla jsem si, že v některých ulicích se z chodníků odstraňuje rostoucí plevel a tráva. Bohužel v naší ulici se tak neděje. Před naším domem si sice zvládneme uklidit sami, ale to je jako kapka v moři. Ulice působí hodně neudržovaným dojmem, a to přesto, že je téměř v centru Českého Brodu a pravidelně tudy projde spousta lidí a hlavně dětí a mládeže do blízkých škol a do družiny. Co takhle zlepšit prostředí v Českém Brodě i tady. Šlo by s tím, prosím, něco udělat?

Děkuji za vaši reakci.
Zdraví,
Agatha159

2

Re: Čištění chodníků vysavačem

Milá Agatho,

Technické služby pořídily technický vysavač kvůli tomu, aby zefektivnily svou činnost a aby zametání drobných nečistot na chodnících a pro zametací vůz nepřístupných místech nemusely dělat ručně. To se opravdu povedlo a na městě je to znát. Velké papíry, rozlámané krabice, obaly od nápojů a další větší nepořádek, který nám v ulicích zanechává nejen školou povinná nezbedná mládež, sbírají jiní k tomu určení pracovníci.

Plevel a tráva byly odstraněny v mnoha částech města, ale je dost možné, že se opravdu pracovníci technických služeb nedostali na všechna místa. Bohužel to však nemůžeme odstranit, když píšete anonymně a ani nám nesdělíte, o kterou ulici se jedná.

Další podrobnější informace k problematice čistění veřejných prostranství obdržíte přímo na technických službách http://www.tsceskybrod.cz/.

S přáním hezkého dne

Nekolný

3

Re: Čištění chodníků vysavačem

Dobrý den, pane Nekolný,

děkuji za vaši reakci na moji zprávu. Bohužel znovu musím říci, že efektivitu v čištění chodníku vysavačem minimálně v Žitomířské ulici (název ulice jsem v mé minulé zprávě již uvedla), přesněji tedy dolní části, kde se nachází školní družina 1. ZŠ, jsem opravdu nezaznamenala, vyjma již zmíněných nedopalků od cigaret.

Na chodníku je opravdu dosti vysoká tráva (obvzlášť na straně, kde se nachází družina) a rozlámané krabice zde zůstávají delší dobu.

Dále mám ještě jednu připomínku, možná prosbu. Nově byly dle nové vyhlášky vymezeny prostory pro venčení psů mimo jiné část kolem Pivovarského rybníka. Bohužel v této části nejsou již delší dobu sáčky na psí exkrementy a zároveň zde došlo k odstranění veškerých odpadkových košů. Nešlo by s tím něco udělat?
Nechci, aby to vypadalo, že si jen stěžuji. Musím opravdu uznat, že prostředí ve městě se za poslední dobu opravdu zlepšilo. A doufám, že toto forum slouží (jak se domnívám) k postřehům a případným připomínkám k dalšímu zlepšování prostředí v našem městě.

Děkuji za vaši odpověď.

Tentokrát tedy s podpisem a přáním pěkného dne.

Věra Mukařovská

4

Re: Čištění chodníků vysavačem

Děkuji Vám za upozornění, Váš podnět předávám technickým službám, aby zmíněné nedostatky odstranily.

5 Naposledy upravil: top010 (08.10.2012 13:18:19)

Re: Čištění chodníků vysavačem

citace z dnešní MFdnes :  "V Berouně se od příštího roku zvýší poplatek za svoz odpadu ze současných 500 na 700 Kč.   atd. "
Máme podobnou událost od Nového roku čekat i v Českém Brodě ? Když to ta novela zákona umožňuje zvýšit až na 1 000 Kč ? Díky za info.

6

Re: Čištění chodníků vysavačem

Teď právě konzultujeme s ministerstvem vnitra, jak koncipovat vyhlášku o poplatku za systém nakládání s odpady. Poplatek se vždy stanovoval ze skutečných nákladů ukončeného roku, čili na příští rok bychom stanovovali cenu z nákladů na rok 2011. To nám nepřipadá spravedlivé, jelikož byl zaveden svoz biodpadů a letos svážíme směsný odpad jednou za čtrnáct dní. To by mělo náklady na celý systém snížit a k razantnímu navýšení cen by nedošlo. V případě, že se budeme muset řídit náklady roku 2011, bude se cena za svoz odpadů pohybovat někde pod hranicí 600 Kč na osobu.

7

Re: Čištění chodníků vysavačem

Dobry vecer,
  pokud se nemylim, tak na zacatku zavadeni svozu bioodpadu se tak nejak neslo v duchu "tim se Vam svoz nezdrazi... dotace... bioodpad vykupuje firma XY...". Jsem pragmatik a tak jsem neveril, ale protoze svedomite tridim, tak se mi napad libil. Pak ovsem prisla ta myslenka "zkusebniho" svozu netrideneho odpadu 1x za 14 dni, nakonec i schvalena zastupitelstvem. A duvod "bioodpad"... Jak jsem se to docetl, zvolal jsem, cituji "A je to tady, "ja jsem to vedeeeellll." A lidi remcali, remcali, remcali. I ja remcal, ale jako spravny cech (to pocatecni "c" si predstavte jako hooodne male) jsem si zvykl. Ale Vase posledni odpoved me pane starosto jiz lehce vyprovokovala k otazce.

Neni cela vymera poplatku dana do rukou jednotlivych obci? To znamena zakonem je urcena pouze maximalni vyse, ale uz ne minimalni? A pravidlo stanovovani nakladu dle nakladu z predchoziho roku neni zadne dogma, jen prispiva k plizivemu navysovani poplatku. Proc by tedy mesto napriklad nemohlo svoz komumalniho odpadu napriklad i lehce dotovat a zachovat stavajici ceny? Navic, pokud se nemylim, tak nam nase vladnouci garnitura, coz stvrdil i nas prezident, schvalila novelu zákona o rozpočtovém určení daní.
viz: http://www.mediafax.cz/politika/4093777 … rceni-dani
To by do rozpoctu mesta melo na pristi roky prinest vice financi, nevim presne ale u nas cca kolem 2 tisic navic na obyvatele C.B. Co jineho s temito nove nabytymi prostredky muze mesto delat, nez zvelebovat mesto a zprijemnit a zjednodusit zivot svym obcanum, ze?

Re: Čištění chodníků vysavačem

No, ono to tvrzení, že se poplatek stanovoval z nákladů za svoz odpadu není úplně pravdivé. Při kalkulaci se totiž nebere v potaz příjem technických služeb z tříděného odpadu od společnosti Eko - Kom. V zápise z jednání zastupitelstva z 21.3. t.r. (bod 7) je vidět, že mi na přímou otázku ředitel technických služeb potvrdil, že svoz odpadu (před snížením odvozu na 1x za 14 dní!) přišel město ročně na 3.735.000,- Kč. Na poplatcích od občanů se vzbralo 3.300.000,- Kč a od Eko Komu za prodej odpadu technické služby utržily 1.700.000,- Kč. Odpadové hospodářství jako celek bylo již tehdy v plusu.

9

Re: Čištění chodníků vysavačem

Ono je to trošku jinak. Nemůžeme směšovat tvorbu ceny za likvidaci směsného komunálního odpadu (SKO) s příjmy a výdaji za systém třídění i když jsou obě věci samozřejmě propojené. Cena za systém nakládání s odpadem je složena ze dvou složek, právě ceny za likvidaci SKO a nákladů na třídění odpadu, vysypávání košů v ulicích, likvidaci nebezpečného odpadu a černých skládek.

Právě složka na likvidaci všech možných odpadů mimo komunálního je stanovena paušálně na 250,-Kč na osobu a rok a nemusí se nijak dokladovat. Na tuto činnost dostává město příspěvek od EKO-KOMu a čím víc město třídí, tím je větší. Prostě je tato činnost podporována. Na rozhodnutí zastupitelstva pak je, zda bude vybírat od občanů 250,-Kč či méně.

Cena za odvoz komunálního odpadu je vypočítávána jen z nákladů za minulá období, na tuto činnost od nikoho žádný příspěvek nedostanete. Dřív maximální hranice poplatku 250,- Kč na osobu a rok byla nově zvednuta na 750,- Kč. Naopak vstupy kalkulací například ceny pohonných hmot nebo skládkovné se zvyšují a tlačí na růst této složky. I kvůli tomu, aby náklady nebyly moc velké, přistoupily technické služby za podpory města ke dvěma zásadním opatřením. Začal svoz bioodpadu a frekvence svozu SKO byla prodloužena na jedenkrát za čtrnáct dní. To nám umožňuje držet náklady v rozumných mezích. Také se dá říct, čím více budou občané třídit odpad, tím méně budou následně platit. Ale když se nedohodneme s ministerstvem vnitra, projeví se úsporná opatření z letošního roku až v ceně za odpad na rok 2014.

Re: Čištění chodníků vysavačem

Pane starosto, tahle argumentace je poněkud scestná. V březnu tohoto roku ředitel TS na zastupitelstvu potvrdil, že celkové náklady odpadového hospodářství, včetně např. likvidace černých skládek, vyšly na 3.750.000,- Kč ročně. Město na poplatcích vybralo 3.300.000 a 1.700.000,- Kč získalo od Eko Komu. Ředitel TS rovněž na zastupitelstvu potvrdil, že částku od Eko Komu TS zcela záměrně nezapočítávají proti nákladům odpadového hospodářství, ale rozpouští ji v režii TS. Vše je uvedeno ve zmíněném zápise a k dohledání na stránkách města. Jelikož do nákladů za zpracování odpadu zahrnujete celkové náklady včetně nákladů za svoz tříděného odpadu (a mezd zaměstanců ve chvíli, kdy sváží tříděný odpad, pohonné hmoty atd.), jinými slovy vytváříte celkový balík nákladů za odpadové hospodářství, musíte také zohlednit celkové příjmy z odpadového hospodářství.