31

Re: Rada města

Vcelku mě překvapuje, že tady propadají jisté hysterii i lidé, kterých si vážím pro jejich poměrně zdravý úsudek. Ale k věci. Zápisy z jednání rady budou pořizovány a zveřejňovány již jen v této zkrácené podobě. Do diskuze bude uveden jen příspěvek radního, který o to výslovně požádá, podává protinávrh nebo nějakým způsobem zásadně ovlivňuje předkládaný materiál. Stejně tak činí i v okolních městech, které zmiňoval Česulda v jiném diskuzním vláknu. Tak budu postupovat i při zveřejňování zápisů z minulosti, protože jsem se na tom dohodl s radními a tuto dohodu dodržím. Radním totiž šlo o to, aby jejich diskuzní příspěvky nebyly následně překrucovány. Jestliže si pan Traurig vyžádal zápisy v plném znění a zveřejnil je na svém webu, je to jeho odpovědnost.

Mně ani tak nejde o to, kdo co řekl, ale hlavně o fakta. Proto před zveřejněním diskuze dávám přednost zveřejňování důležitých dokumentů pro rozhodování, jako je důvodová zpráva, situace, návrh smlouvy či rozpočet. Je pravdou, že jsem v diskuzním fóru zmínil, že by tyto dokumenty mohly být zveřejňovány od začátku letošního roku. Nestalo se tak ne kvůli naší nevůli, ale z technických důvodů. Společnost, která nám dodala software na správu dokumentů rad a zastupitelstev, zatím nebyla schopná zpracovat nabídku na tento rozšiřující modul. Mezitím v rámci vnitřní integrace úřadu město přešlo na systém Lotus Notes a bylo by tedy efektivní mít dokumenty také v tomto prostředí. Bohužel Lotus Notes tuto aplikaci nemají. Kvůli zájmu nejen našeho města ale třeba i Moravské Třebové a Svitav slíbili, že na tom zapracují a podobný modul vytvoří. Proto pevně věřím, že v dohledné době bude mít veřejnost možnost nahlížet do dokumentů pro jednání orgánů města, tak jak jsou předkládány zastupitelům a radním. Samozřejmě s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů.

Přeji všem hezký víkend

32

Re: Rada města

Jakub Nekolný napsal:

Vcelku mě překvapuje, že tady propadají jisté hysterii i lidé, kterých si vážím pro jejich poměrně zdravý úsudek. Ale k věci. Zápisy z jednání rady budou pořizovány a zveřejňovány již jen v této zkrácené podobě. Do diskuze bude uveden jen příspěvek radního, který o to výslovně požádá, podává protinávrh nebo nějakým způsobem zásadně ovlivňuje předkládaný materiál. Stejně tak činí i v okolních městech, které zmiňoval Česulda v jiném diskuzním vláknu. Tak budu postupovat i při zveřejňování zápisů z minulosti, protože jsem se na tom dohodl s radními a tuto dohodu dodržím. Radním totiž šlo o to, aby jejich diskuzní příspěvky nebyly následně překrucovány. Jestliže si pan Traurig vyžádal zápisy v plném znění a zveřejnil je na svém webu, je to jeho odpovědnost.

Mně ani tak nejde o to, kdo co řekl, ale hlavně o fakta. Proto před zveřejněním diskuze dávám přednost zveřejňování důležitých dokumentů pro rozhodování, jako je důvodová zpráva, situace, návrh smlouvy či rozpočet. Je pravdou, že jsem v diskuzním fóru zmínil, že by tyto dokumenty mohly být zveřejňovány od začátku letošního roku. Nestalo se tak ne kvůli naší nevůli, ale z technických důvodů. Společnost, která nám dodala software na správu dokumentů rad a zastupitelstev, zatím nebyla schopná zpracovat nabídku na tento rozšiřující modul. Mezitím v rámci vnitřní integrace úřadu město přešlo na systém Lotus Notes a bylo by tedy efektivní mít dokumenty také v tomto prostředí. Bohužel Lotus Notes tuto aplikaci nemají. Kvůli zájmu nejen našeho města ale třeba i Moravské Třebové a Svitav slíbili, že na tom zapracují a podobný modul vytvoří. Proto pevně věřím, že v dohledné době bude mít veřejnost možnost nahlížet do dokumentů pro jednání orgánů města, tak jak jsou předkládány zastupitelům a radním. Samozřejmě s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů.

Přeji všem hezký víkend

Vážený pane starosto,
na vaše vysvětlení té patálie nehodlám nijak reagovat, resp. je to nezveřejnitelné.  Dovolím si jen poznámku: Jsme v roce 2012 a ze strany "otevřené radnice" toto považuji spíše za přibouchnuté dveře s trojitou petlicí ať to vysvětlujete jakkoliv.

Na co ale reagovat budu, je odpověď na to, proč se nezačalo zveřejňovat již od ledna. Slib, že někdo slíbil že to někdy bude je opravdu ve stylu "slibem neurazíš". Nedivím se, že radnice funguje tak jak funguje, když nejste schopni jasně říci kdy bude hotova technická věc. V této oblasti se trochu pohybuji a chápu, že vývoj může trvat, ale každá solidní firma vám dá alespoň nějaký termím jak dlohou. Pokud jste již modul poptávali, určitě musíte znát i předběžný termín a v nějaké písemné formě tu poptávku máte. Předpoklávám, že ale v rámci ochrany této informace před překroucením ji bude nutné nejdříve trochu zcenzurovat?

Děkuji
H.Dub

Re: Rada města

Mne vcelku překvapuje váš přístup, pane starosto. Odepřít zápisy z jednání výkonného orgánu města i přes opakované žádosti občanů, to chce u člověka, který je na volené funkci ekonomicky závislý, notnou dávku odvahy; ale pro následné cenzurování těchto zápisů (kterýžto postup je v rozporu se zákonem) a posléze označení voličů za hysteriky, k tomu je zapotřebí značná otrlost.

Komické je, že na jednu stranu tvrdíte

Jakub Nekolný napsal:

Veřejnou správu si představuji jako maximální možné zveřejňování dokumentů a o to se opravdu snažím.

a ve skutečnosti činíte vše proto, aby byla občanům odepřena možnost jakékoliv kontroly; v situaci, kdy nelze zjistit, jak konkrétní radní hlasoval, zápisy nebudou obsahovat záznam diskuse a podkladové materiály k jednání rady nejsou zveřejňovány, je zřejmé, že Vám nejde o zabránění dezinterpretací (jak trefně výše Pivas uvedl "S jasnou a transparentní informací lze jen těžko spekulovat. S tou se dá třeba polemizovat, nebo nesouhlasit.") ale o to, abyste minimalizovali svou odpovědnost; bylo by fajn, kdybyste uvedl nějaký příklad, kdy byl obsah zápisu tak strašlivým způsobem dezinterpretován, že jste dospěli kolektivně k rozhodnutí zápisy neposkytovat a nadále v nich nezaznamenávat diskusi.

Ve svých volebních tezích jste krom jiného jako prioritu uvedl "Jednoznačné NE možným snahám o korupci!!!" Myslíte si, že odepření kontroly jednání radních je spíše protikorupční nebo korupční opatření? Je podle Vás zredukování zápisu z jednání rady, které vyústilo v návrh odpustit povinnost hradit milionové nájemné městu, transparentní? A můžete mi prosím vysvětlit, jak chcete v souladu s Vaším volebním programem "Zapojovat veřejnost do rozhodování", když děláte vše proto, aby bylo rozhodování tajné? Nebo jste tím zapojením myslel ono slavné komunitní plánování - třeba pozvat lidi debatovat o budoucnosti kina a pak kino zrušit?

Doufám, že jsem výše uvedenými dotazy něco nepřekroutil či dezinterpretoval; pak by asi bylo nutné poněkud redukovat diskuzi zde na fóru.

Hezký den všem.

Traurig

34

Re: Rada města

Já nevím, čím to je, ale vždy, když sleduji výstupy našeho nezbedného bakaláře a jeho Party Hic, tak si uvědomím moudrost anekdoty, která vlastně ani není anekdotou, ale konstatováním faktu.
"Víte, jaký je rozdíl mezi pravicí a levicí v ČR?" ..... "Pravice dávala na VUMLu pozor!"

Born stupid? Try again!

35

Re: Rada města

Takže jinak. Rada města se rozhodla své zápisy i nadále nezveřejňovat z již zmíněných důvodů. Osobně jsem s tím nesouhlasil, ale demokraticky ctïl názor většiny. Chtěl jsem však vyjít vstříc zde diskutující veřejnosti a proto znovu s radními projednával uveřejňování zápisu bez větší části diskuze. To posléze umožnilo opravdu zápisy zveřejňovat. Kdybych chtěl cokoliv zamlčet, tak takové kroky nečiním.

S jmenovitým zveřejňováním hlasování jednotlivých radních a zastupitelů osobně nemám vůbec žádný problém. Můžeme tuto záležitost prodiskutovat na jednání zastupitelstva a případně změnit jednací řád.

Podkladové materiály k jednáním rady i zastupitelstva chci opravdu zveřejňovat, protože se pro někoho s podivem v této záležitosti shoduji s názorem pana Trauriga. Veřejnost by opravdu měla dostat maximum informací o projednávané záležitosti, aby mohla kontrolovat činy svých volených zástupců.

Zapojování veřejnosti si představuji nejen komunitním plánováním ale hlavně komunitním projednáváním. Patrně si pan Traurig popletl komunitní plán sociálních služeb s touto aktivitou. Zásadní věci jsou projednávány s veřejností separátně a jednou za rok se koná fórum města. Zkuste se taky někdy podobného jednání zúčastnit. Letošní fórum bude 16. května od 18:00 hod. v penzionu ANNA. Všichni jste srdečně zváni.

I já Vám všem přeji krásný den

36 Naposledy upravil: penek (23.04.2012 20:16:07)

Re: Rada města

A máme to tady hezky zpátky, "prodiskutovat, komunitní, separátně..."

Co takhle autora každý den na hodinku zavřít třeba s nějakým češtinářem do kanceláře? Mohli by si tam krásně negociovat, jakým jazykem mandatorně prokomunikovávat agendu s elektorátem...

Blééé... mad

37

Re: Rada města

Jakub Nekolný napsal:

Takže jinak. Rada města se rozhodla své zápisy i nadále nezveřejňovat z již zmíněných důvodů. Osobně jsem s tím nesouhlasil, ale demokraticky ctïl názor většiny. Chtěl jsem však vyjít vstříc zde diskutující veřejnosti a proto znovu s radními projednával uveřejňování zápisu bez větší části diskuze. To posléze umožnilo opravdu zápisy zveřejňovat. Kdybych chtěl cokoliv zamlčet, tak takové kroky nečiním.

S jmenovitým zveřejňováním hlasování jednotlivých radních a zastupitelů osobně nemám vůbec žádný problém. Můžeme tuto záležitost prodiskutovat na jednání zastupitelstva a případně změnit jednací řád.

Podkladové materiály k jednáním rady i zastupitelstva chci opravdu zveřejňovat, protože se pro někoho s podivem v této záležitosti shoduji s názorem pana Trauriga. Veřejnost by opravdu měla dostat maximum informací o projednávané záležitosti, aby mohla kontrolovat činy svých volených zástupců.

Zapojování veřejnosti si představuji nejen komunitním plánováním ale hlavně komunitním projednáváním. Patrně si pan Traurig popletl komunitní plán sociálních služeb s touto aktivitou. Zásadní věci jsou projednávány s veřejností separátně a jednou za rok se koná fórum města. Zkuste se taky někdy podobného jednání zúčastnit. Letošní fórum bude 16. května od 18:00 hod. v penzionu ANNA. Všichni jste srdečně zváni.

I já Vám všem přeji krásný den

Pane starosto, jako demokratického ctitele názoru většiny se Vás ptám, kde bylo Vaše cítění při schvalování 1,- Kč nájmu pro Vojtíška, se kterým většina obyvatel Českého Brodu nesouhlasí, stejně jako se stavem kdysi kvalitní nemocnice. Pokud byste byl tak vášnivý ctitel názoru většiny, pak byste možná zvážil nutnost vést radnici a obec Český Brod. Ale to je jen dohad. Do penzionu se rád dostavím. Předpokládám, že po dobu hlavního referátu bude pivo zdarma.

Born stupid? Try again!

Re: Rada města

Zkusím to ještě jednou.

1. občané města vznesli žádost, aby jednání jejich volených zástupců bylo zveřejněno vřetně diskuse. To radní odmítli z obavy, aby snad občané nepřekroutili obsah tohoto zápisu. Nad variantou, že by třeba radní své názory na veřejném fóru vysvětlili svým voličům, zřejmě nikdo neuvažoval, od toho je tiskový mluvčí - starosta.

Martin Vlasák napsal:

Každá slušná firma, úřad společnot má svého tiskového mluvčího, který prezentuje názor skupiny.

2. Na základě žádosti o poskytnutí informace mi město poskytlo kompletní zápisy z jednání rady. V této podobě pak měly být zveřejněny zápisy bez ohledu na to, co jste si na jednání rady za zavřenými dveřmi ujednali. Je fajn, že ctíte dohody, ale primárně máte ctít zákon.

3. Možná  nemáte problém se zveřejňováním jmenovitého hlasování radních, o čemž upřímně pochybuji; konečně i Vy sám jste se nechal do funkce zvolit v tajné volbě, byť ode mne padl návrh na transparentní volbu veřejnou. Nicméně není to tak dávno, co jste napsal

Jakub Nekolný napsal:

osobní hlasování zveřejnit mohu jen s případnou rozpravou, aby zazněly i argumenty, proč se dotyční rozhodli hlasovat, tak jak hlasovali.

byť se tato věta vztahovala k jednomu konkrétnímu případu, je zřejmé, že se jedná o obecné pravidlo; bez podrobné diskuse není možné uvést jmenovité hlasování. A podrobná diskuse byla zamítnuta, ergo se ani nedozvíme nic o tom, jak kdo hlasoval.

4. Nevěřím Vám, že jste nesouhlasil s tím, aby zápisy z jednání rady nebyly zveřejněny. V (necenzurovaném) zápisu z 5. jednání RM se píše:

"Bc. Nekolný - dávám na zvážení, zda bychom mohli zveřejňovat zápisy z rady města, když jsou zveřejňovány zápisy ze zastupitelstva. Jednání rady města je neveřejné a zápisy jsou k nahlédnutí pro zastupitele. Kolín a Pečky tyto zápisy zveřejňují. Je to na zvážení.
Rada města po projednání nechce uveřejňovat zápisy z rady města."

O tom, že byste nesouhlasil, není ani čárka, stejně tak, že by bylo o tomto bodu vůbec hlasováno. Vzhledem k tomu, že u veřejné listiny, kterou je i zápis z jednání rady města, se vychází z presumpce správnosti a úplnosti a vzhledem k tomu, že jste zápis podepsal, je zřejmé, že jste žádný protest nevznesl; jinak by o tom musela být v zápisu zmínka. Je tedy zjevné, že Vámi proklamovaná snaha o transparentnost je jen fabulace.

Hezký den všem

Traurig

P.s. Veřejně se kaji za to, že jsem mylně spojil pojmy komunitní plánování, komunitní plán sociálních služeb a komunitní projednávání.  Možná, že až opustíme debatování o formě, dostaneme se k podstatě - tedy že v daném případě byly občané pozváni k debatě o budoucnosti kina, ačkoliv v té době už byly učiněny některé nezvratné kroky k jeho uzavření.

39

Re: Rada města

Vážený pane Traurig,

musím opravdu reagovat na podstatné zkreslení, kterého se dopouštíte. Rozhodování o personálních věcech tajnou volbou je běžným demokratickým pravidlem nejen u nás, ale i v jiných zemích Evropské unie. Historicky byla veřejná volba v našich zemích užívána jen v revolučních dobách a dobách hluboké totality. Jak jistě víte, před schválení přímé volby prezidenta, jej volil parlament a tajná volba byla výdobytkem demokratizačního procesu pražského jara, který nebyl v době normalizace zrušen.

Veřejná volba je totiž velice vhodná pro stranická vedení, aby kontrolovala poslušnost svých poslanců či zastupitelů. Bohužel některé partaje již přišly na to, jak i tajnou volbu obejít, když nutily své poslance za plentou fotit mobilním telefonem vyplněné volební lístky. To se ale v Českém Brodě neděje. Při tajné volbě pak může volitel rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí bez vlivu okolí na jeho rozhodnutí. Osoba volená tajnou volbou má mnohem méně možností, jak ovlivnit výsledek pro svůj prospěch. Proto je tato volba považována za demokratičtější. Volit veřejně tzv. aklamací se často využívá, když je na počet volených míst stejný počet kandidátů.

Rozhodovat o jiných než personálních věcech veřejnou volbou je naopak kvůli transparentnosti žádoucí. Proto mi nevadí zveřejňovat, kdo jak hlasoval. Za své názory se nestydím bez ohledu, zda je to zapsáno v nějakém zápise či nikoliv. Na překrucování a vytrhávání mých slov z kontextu jsem si již zvykl.

Přeji Vám i ostatním čtenářům hezký den

P.S. Všem jazykovým puristům se omlouvám za svou profesionální deformaci, používání opravdu nehezkých slovíček, ligvistu zakonektuji a vytěžím smile

40

Re: Rada města

Děkuji p. Starostovi za zveřejnění dalších zápisů z RM. Změnili radní názor na umístění zápisů na web. stránkách?
Už to vypadalo, že svůj požadavek budu muset vznést až za dva roky - jsem rád, že komunikace a plnění slibů funguje nejen před volbami.

P.S.: poslední dva odkazy na zápisy z RM nejsou aktivní-prosím o nápravu.