Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

custom napsal:

A také bych chtěl krátce reagovat na příspevek str. Romana Brzáka: Víte ono to není tak jednoduché, postihnout aplikaci drogy na veřejnosti podle § 47 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích. Totiž aby se jednalo o veřejné pohoršení, musí být na tom místě pohoršeny současně více než dvě osoby (tedy nejméně tři), které musí být současně pohoršeny. Nelze, aby jedna osoba byla pohoršena dnes v 10 hodin a druhý byl pohoršen o 10,30 hod.

Máte naprostou pravdu , že postihnout aplikaci drogy na veřejnosti podle § 47 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích není jednoduché  a tím i odpověď na to, proč je problematické tuto činnost postihovat. Postih za aplikaci drogy na veřejnosti  dle § 30/1j) z.č. 200/90 Sb. však v sobě skrývá několik dalších záludností , které v konečném výsledku takřka vylučují POSTIH za tento přestupek.

Podle § 30 - Přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích ve (znění účinném od 1. 1. 2010), je neoprávněné přechovávání OPL pro vlastní potřebu v malém množství považováno za přestupek. Totéž platí o pěstování v malém množství rostlin nebo hub obsahujících OPL.
Za oba uvedené přestupky hrozí pachateli pokuta až 15 000 Kč, lze mu však uložit i sankci napomenutí a propadnutí věci (tedy i OPL).

Typ drogy    Mezinárodní nechráněný název v češtině    Množství větší než malé
pervitin    metamfetamin                                    více než 2 gramy
heroin    heroin                                                    více než 1,5 gramu
kokain    kokain                                                    více než 1 gram
amfetamin    amfetamin                                                    více než 2 gramy
extáze    liší se dle druhu                     více než 4 tablety či kapsle 
                                                                 více než 0,4 gramu práškové
                                                                 či krystalické substance
marihuana    konopí                                                     více než 15 gramů sušiny
hašiš    pryskyřice z konopí                                     více než 5 gramů
lysohlávky     psilocin, psilocybin                                     více než 40 plodnic houby
LSD    LSD    pět papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů impregnovaných účinnou látkou


Tak a teď narazíme na hlavní problém,  vymahatelnost práva . 


- strážník MP není na drogovou problematiku vyškolen a tudíž by přestupce
( uživatele drogy ) byl povinen předat Policii ČR

- zde by byla přestupci zabavena droga ( bavíme se o množství menší než malém ) 

- Policie ČR by ve věci zahájila přestupkové řízení pro podezření z spáchání přestupku dle § 30/1j) z.č. 200/90 Sb.

- následně by byl nařízen toxikologický test zabavené grogy

- v případě pozitivního zjištění Policie ČR přestupkové řízení postoupí na příslušný obecní úřad , který je oprávněn tento přestupek projednat ve správním řízení a uložit pokutu až do výše 15.000,-Kč. V tomto případě MěÚ Český Brod.

teď se pohybujeme v horizontu 1-2 měsíců od spáchání přestupku

-  správní orgán předvolá přestupce ke správnímu řízení ( 3 měsíce od spáchání přestupku )

-  ponechme stranou, že se přestupce nedostaví ke správnímu řízení a správní orgán mu zašle do místa bydliště ( ponechme stanou, že se zde nezdržuje ) vyměřenou pokutu ( ponechme stranou, že ji nikdy nezaplatí )

Teď se pohybujeme v horizontu několika roků od spáchání přestupku , stát již vynaložil několik tisíc Kč za toto řízení

- finanční odbor vede tuto pokutu v pohledávkách města ….


Bylo to zde již několikrát řečeno, že se jedná o celospolečenský problém a pokud nebude užívání drog trestným činem , potrvá ještě hodně dlouho.


                                                                                              Str. Tomáš Fork

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Dobrý den,

přiznávám rovnou, že přístupem Městské policie k této problematice jsem zděšen.

Jestliže není MP proškolena v otázce drogové problematiky, jak chce stíhat pachatele přestupku za veřejné pohoršení při aplikaci blíže nezjištěné látky nitrožilně, když není schopna posoudit co za látku ve stříkačce je? To se dělá podle oka?

Zároveň mne překvapuje, že si MP udělá takovouto podrobnou analýzu, proč pachatele nestíhat, včetně předjímání rozhodnutí správního orgánu v takové věci, procesních okolností jako je předvolání a součinnost pachatele, a protože MP obecně usuzuje, že právo je v naší zemi nevymahatelné, tak pachatele přestupku nebude stíhat??? Není náhodou právo nevymahatelné proto, že orgány, které jej mají vymáhat, tak nečiní?

Nicméně děkuji strážníku Forkovi za podnět. Budu samozřejmě žádat vysvětlení v této věci.

Hezký den všem.

Traurig

53

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

Dobrý den,

přiznávám rovnou, že přístupem Městské policie k této problematice jsem zděšen.

Jestliže není MP proškolena v otázce drogové problematiky, jak chce stíhat pachatele přestupku za veřejné pohoršení při aplikaci blíže nezjištěné látky nitrožilně, když není schopna posoudit co za látku ve stříkačce je? To se dělá podle oka?

Zároveň mne překvapuje, že si MP udělá takovouto podrobnou analýzu, proč pachatele nestíhat, včetně předjímání rozhodnutí správního orgánu v takové věci, procesních okolností jako je předvolání a součinnost pachatele, a protože MP obecně usuzuje, že právo je v naší zemi nevymahatelné, tak pachatele přestupku nebude stíhat??? Není náhodou právo nevymahatelné proto, že orgány, které jej mají vymáhat, tak nečiní?

Nicméně děkuji strážníku Forkovi za podnět. Budu samozřejmě žádat vysvětlení v této věci.

Hezký den všem.

Traurig

Dobrý den,
Je krásné, že jste zděšen, ale můžete mi odpovědět jak má strážník nebo policista který přijede na místo poznat, o jakou látku se při aplikaci jedná. Má si strážník nebo policista s osobou, která látku aplikuje „šlehnout nebo taky aplikovat nitrožilně“ a pak usoudí co to vlastně je za látku. Musíte přeci vědět, že když chcete někoho sankcionovat, musíte mít proti osobě nezvratné důkazy a to že olíznete bílý prášek a řeknete to je „heroin“ tak to určitě není důkaz.  Myslím, že byste se neměl tolik dívat na zahraniční kriminální seriály a přesunout se do reality.

                                                                                               Krásný den

54 Naposledy upravil: Vojtěch Pavel Traurig (29.03.2011 08:34:49)

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Dobrý den i Vám.

Vzhledem k tomu, že pan strážník Fork napsal, že "by" musel předat pachatele Policii ČR, že "by"byla droga zabavena atd... pochopil jsem z toho, že tak nečiní, protože je to moc složité. Podle mne tak činit má a musí.

Výše uvedl strážník Brzák, že užívání drog stíhají jako přestupek proti veřejnému pořadku (výtržnost). Ptám se tedy, jak poznají, jakou látku si kdo do žil píchá, když zjevně nezajišťují potřebné důkazy. Já nevidím problém v tom, aby se na osobu podezřelou z přechovávání drogy zavolala Policie ČR. Ta drogu zabaví, provede rozbor a třeba zároveň zjistí, že u sebe má pachatel množství větší než malé a třeba zjistí, od koho ji pachatel koupil. Z vyjádření MP jsem pochopil, že raději nedělají nic, protože u nás je právo nevymahatelné. A to se mi nelíbí.

Hezký den.

Traurig

55

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

Dobrý den i Vám.

Vzhledem k tomu, že pan strážník Fork napsal, že "by" musel předat pachatele Policii ČR, že "by"byla droga zabavena atd... pochopil jsem z toho, že tak nečiní, protože je to moc složité. Podle mne tak činit má a musí.

Výše uvedl strážník Brzák, že užívání drog stíhají jako přestupek proti veřejnému pořadku (výtržnost). Ptám se tedy, jak poznají, jakou látku si kdo do žil píchá, když zjevně nezajišťují potřebné důkazy. Já nevidím problém v tom, aby se na osobu podezřelou z přechovávání drogy zavolala Policie ČR. Ta drogu zabaví, třeba zjistí, že u sebe má pachatel množství větší než malé a třeba zjistí, od koho ji pachatel koupil. Z vyjádření MP jsem pochopil, že raději nedělají nic, protože u nás je právo nevymahatelné. A to se mi nelíbí.

Hezký den.

Traurig

Zřejmě jinou možnost městská policie nemá než celou věc oznámit policii, aby se zjistilo, o jakou látku jde, ale z příkladu strážníka Forka jsem pochopil jak celá záležitost od začátku až po správní řízení probíhá a ne že tak se v Českém Brodě neděje. Tím se nechci nikoho zastávat.

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Petr Vok napsal:

Zřejmě jinou možnost městská policie nemá než celou věc oznámit policii, aby se zjistilo, o jakou látku jde, ale z příkladu strážníka Forka jsem pochopil jak celá záležitost od začátku až po správní řízení probíhá a ne že tak se v Českém Brodě neděje. Tím se nechci nikoho zastávat.

Že nemá jinou možnost, než volat Policii ČR, s tím problém nemám. Pokud to dělají, je to v pořádku. A právě na to budu žádat odpověď: tedy kolik případů bylo postoupeno Policii ČR, kolikrát byl zajištěn pachatel podezřelý z páchání přestupku na úseku toxikomanie apod. Na mne, přiznám se, to vyjádření opravdu zapůsobilo tak, že je s tím problém, tak to nechávají plavat. a zaměřují se na činnost, kde je pachatele snadnější polapit (např. špatné parkování).

57

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Vážení,

Také mám pocit, že vyjádření strážníka Forka nebylo úplně šťastné. Také na mě to působí, že se spíš hledá důvod, proč to nejde, než jak by to šlo. Navíc lhůty a běžná praxe správního orgánu na úseku přestupkového řízení v Českém Brodě nejsou totožné s tím, co bylo uvedeno.

Jelikož mám ze zákona vedení městské policie na starosti, budeme muset vážně probrat i některá vyjádření a sebeprezentaci na veřejných fórech. V tomto bodě musím dát kritice za pravdu.

S přáním hezkého dne

58

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Pane starosto, "jelikoz mate ze zakona vedeni mestske policie na starosti", mohl byste nam prosim prozradit, co s  problemem drog ve meste je mozne delat?

59 Naposledy upravil: str654 (31.03.2011 11:13:23)

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Jerry ja Vam muzu rict co mate delat a co uz nam tu pan starosta rekl mnohokrat - obratte se na policci CR protoze mesto nedela nic, fetaky mestska policie nechava byt, statni policie (ted mluvim o te nasi v CB) kolikrat jsem jim volal a bylo mi receno ze zrovna nemaji cas ze nekoho poslou za hodinku (slo o uzivani drog na verejnem miste), pani policiste prijeli az za dve hodiny kdy uz davno byli pryc. Pote na me uderili jak je mozne ze vim ze to byli uzivatele drog, takovym tonem jako kdyby byl dealer nebo ja nevim co. Nasledne vysvetleni ze by se tri diabetici sesli na pichani inzulinu v aute ktere spise pripominalo vrak, me tedy bylo receno ze to sice predaji ale ze stejnak nic nezmuzou. takze vsem doporucuji kontaktovat policejni redilstvi a stezovat si a stezovat dokud na ty smejdy dealersky nevlitne zasahovka.

toto je kazdeho z nas problem - vsichni vime ze nam tu hnedocesi prodavaji drogy a nic se nedeje (a kdyz uz nekoho z nich capnou tak je zase pusti za par mesicu)  - tim ze jsou v nasem meste dealeri tim je zvisena kriminalita a tim je i mene bezpecno ve meste, takze i MP by meli postupovat razne proti uzivacum tvrdych drog legitimovat je a zneprijemnit jim jak je nejvice mozne. atd. atd.

STR654

60 Naposledy upravil: custom (31.03.2011 12:24:48)

Re: Bezpečnostní situace ve městě - videozáznam

Nemohu si pomoci, ale musím krátce reagovat na příspěvek str. FORKA. To, že jste nás seznámil s množstvím drogy, které je postižitelné podle trestního zákoníku je sice pěkné, ale orgány MP, potažmo policejní orgány OOP se zabývají také přestupkovým jednáním, kde postižitelná množství jsou zásadně nižší.
Jinak ustanovení § 30 odst. 1 písm. j) zákona o přestupcích nepostihuje samotnou aplikaci, ale pouhou držbu. Nedomnívám se, že by postih byl až tak časově rozplizlý, jak zde uvádíte. Nicméně je to zřejmě záležitost fungování orgánů v tom kterém městě. Nemohu se zbavit dojmu, který už trochu výše napsal Vojtěch Pavel Traurig - že jsou hledány důvody, proč se tím vlastně nezabývat.
Pane Voku, myslím, že olíznutí, které vídáte v televizních filmech by bylo to poslední. Nicméně existují poměrně jednoduché detekční sady, které běžné drogy detekují, takže nelze tvrdit, že na místě nelze zjistit minimálně orientačně, zda, a o jakou drogu se jedná. A tuto detekční sadu může mít strážník u sebe a když ne u sebe, může jí být vybaveno vozidlo, které se na místo dostane během několika minut. Nicméně lze osobu předvést na OOP, kde sepíší s osobou krátký záznam, látku zajistí a během několika dnů provede oddělení kriminalistické techniky analýzu o jakou látku se jedná.
Otázky případného zjištění dealerů a td., to by bylo na velmi dlouhou debatu.
Nemyslím si však, že by situace nebyla alespoň trochu řešitelná.