1

Téma: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

Dobrý den,
rád bych se zeptal na způsob a logiku výběru poplatků za komunální odpad. Nedávno mi přišel z MěÚ nedoplatek za komunální odpad vy výši 468kč. Při dotazu na podatelně mi pracovnice vysvětlila, že musím zaplatit poplatek podruhé i přesto, že již platím pravidelně poplatek za odpad v místě svého trvalého bydliště spolu s ostaními členy domácnosti. Důvodem je prý vlastnictví bytu kde není nikdo hlášen k pobytu, nicméně žiji na této adrese (téměř ve stejné ulici) a bydliště jsem na původním místě ponechal pouze z korespondenčích důvodů.

Z logiky věci přeci neprodukuji dvakrát více odpadu.

Předem děkuji kompetentí osobě za osvětlení této probematiky, případně potvrzení skutečnosti, že pouhá administrativní změna bydliště mě od povinnosti platit poplatek dvakrát osvobodí.

Děkuji.
JMu

2

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

Dobrý večer. Mám úplně stejný problém. Taky nám došla upomínka se stejnou částkou na byt, který je prázdný  kde nikdo nebydlí. Byla jsem odkázána na Vyhlášku a docela jsem se rozčílila. Tady se míchají hrušky s jablky. Buď tedy platím odpad za osobu nebo zrušíme placení na osobu a budeme platit na byt. Ale zkombinovat 2 věci, to je nelogické. A vidím, že nikdo z kompetentních se vůbec neobtěžuje podat vysvětlující informaci, proč došlo k této - s prominutím - "ptákovině". A jsem přesvědčená, že nás nespokojených je více. Tak budeme čekat, jestli se někdo vyjádří.
Hezký večer. Polly.

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

Dobrý den všem,

v daném případě vyhláška naplňuje zákon o místních poplatcích, který rozlišuje dvě kategorie poplatníků:

§ 10b

(1) Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí
a) fyzická osoba,
1. která má v obci trvalý pobyt,
2. které byl podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 90 dnů,
3. která podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky pobývá na území České republiky přechodně po dobu delší 3 měsíců,
4. které byla udělena mezinárodní ochrana podle zákona upravujícího azyl nebo dočasná ochrana podle zákona upravujícího dočasnou ochranu cizinců,

b) fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

V daném případě by tedy námitky měly směřovat primárně k Vašemu poslanci/poslankyni či k senátorovi. Obec zákon změnit nemůže.

Příjemný den

Traurig

4

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

Polly napsal:

Dobrý večer. Mám úplně stejný problém. Taky nám došla upomínka se stejnou částkou na byt, který je prázdný  kde nikdo nebydlí. Byla jsem odkázána na Vyhlášku a docela jsem se rozčílila. Tady se míchají hrušky s jablky. Buď tedy platím odpad za osobu nebo zrušíme placení na osobu a budeme platit na byt. Ale zkombinovat 2 věci, to je nelogické. A vidím, že nikdo z kompetentních se vůbec neobtěžuje podat vysvětlující informaci, proč došlo k této - s prominutím - "ptákovině". A jsem přesvědčená, že nás nespokojených je více. Tak budeme čekat, jestli se někdo vyjádří.
Hezký večer. Polly.

Dobrý den, také jsme řešili problém jednoho našeho zaměstnance, který bydlí v Břežanech, ale trvalé bydliště má v Českém Brodě. Dle zákona musí platit v Českém Brodě, ale platí i v Břežanech, kde vytváří odpad. Nepomohlo mu ani čestné prohlášení, že nebydlí v Českém Brodě. To zákon neřeší. Jak je zde uvedeno, kdo zde vlastní nemovitost, i když tam nikdo nebydlí, musí platit. Zákon je nedokonalý i z druhé strany. Někteří pronajímají byty                 v Českém Brodě, bydlí v nich několik nájemníků, vytváří odpad, ale nikdo z nich neplatí za tento odpad poplatky.  Také paradox. Nejenomže tito nájemníci netřídí odpad, ale ani za odpad neplatí. smile
Ing. Miroslav Kruliš

5

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

Teď bych opět obnovila téma.Bude se platit opět 500 kč za osobu.Mne to přijde přehnané pro ty,kteří hodně třídí.My třeba při čtyřech lidech zaplníme popelnici zhruba do půlky a necháváme vyvážet jednou ZA MĚSÍC!Proč máme platit takové peníze jako ti,kteří netřídí?Nebo jako ti z paneláků?

6

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

kvítko napsal:

Teď bych opět obnovila téma.Bude se platit opět 500 kč za osobu.Mne to přijde přehnané pro ty,kteří hodně třídí.My třeba při čtyřech lidech zaplníme popelnici zhruba do půlky a necháváme vyvážet jednou ZA MĚSÍC!Proč máme platit takové peníze jako ti,kteří netřídí?Nebo jako ti z paneláků?

Dobrý den, do loňského roku se poplatek za odpad pohyboval ve výši 500 Kč za občana.     V loňském roce vlivem snížení nákladů se poplatek snížil až na částku 468 Kč. Pro rok 2016 se opět poplatek vrátil na částku 500 Kč. Způsobeno je to tím, že se za uložení bioodpadu   v kompostárně Radim začalo platit ve výši 150 Kč za 1 tunu. Do té doby byl tento poplatek 0Kč. Také zisk z prodeje plastů se snížil oproti minulým rokům a dostáváme ve firmě Relimex méně peněz. V tomto roce jsme začali svážet vlastními silami tříděné sklo a za tuto komoditu získáme v odběratelské firmě finance, které do této doby získávala firma ASA. Přesto patří poplatek za odpad  pro občana mezi nejnižší v kraji, ale i v ČR. Stačí se podívat do blízkého okolí: Kostelec nad Černými Lesy 750 Kč, Krupá 750 Kč, atd. Město nemůže doplácet na tuto činnost ze svého rozpočtu. Na druhou stranu máte pravdu  v tom, že je tu ještě dost velké procento lidí, kteří netřídí odpad a schovávají se za většinu na sídlištích a    v některých bytovkách. Bohužel, vycházíme ze zákona  o místních poplatcích, který stanovuje tento postup výpočtu ceny. Patříte mezi ty odpovědné občany, jelikož třídíte odpad. Třídění odpadu je naprosto normální věc. Kontroly obsahu nádob provádějí osádky svozových vozů namátkově, bohužel u kontejnerů na sídlišti je to celkem problém, ale i tady platí jednotlivá bytová družstva pokuty. V Jihlavě začali úředníci kontrolovat popelnice         z důvodu obsahu a kvality třídění, ale celkově tam občané nedopadli dobře. Poplatek 500 Kč za rok obsahuje svoz směsného odpadu, tříděného odpadu, bioodpadu, likvidaci černých skládek, provoz sběrného dvora v Liblicích, likvidace odpadu z městských košů a ruční sběr odpadků, který se provádí každý den  ve městě, tedy vícero činností za jeden poplatek.
Ing. Miroslav Kruliš

7

Re: Vyhláška č.2/2014 (poplatek za komunální odpad)

No,ale mně nejde do hlavy,proč se to platí na osobu,když někdo může nechávat vyvážet popelnici jednou za měsíc,ať je tam pět lidí nebo jeden.A někdo třeba sice má bionádobu,ale půl roku jí nezaplní.Protože my třeba dáváme většinu bioodpadu na kompost.Využíváme ji snad pouze v zimě a to ještě jenom někdy.A platíme 2500kč(jeden člen zde má jen trvalé bydliště,ale nežije tu)A opravdu to nevyužijem v plné míře,jako někteří.