Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 580 let

Aktuality - Z města

Český Brod má oficiálně uznanou podobu městského znaku

Znak Města Český BrodRada Českého Brodu dne 3. listopadu 2011 schválila novou podobu znaku Města Český Brod.

Podoba městského znaku, která se ještě donedávna na MěÚ nejvíce používala, neodpovídala popisu dle odborné literatury a byla v rozporu s heraldickými podmínkami.

Původní městský znak byl nakreslen podle kresby znaku města z publikace Jiřího Čarky Městské znaky v českých zemích z roku 1985. Jedná se o publikaci, která je přehledem historických znaků měst a městeček.

„V kresbě znaku byly barevné a grafické chyby, které, zdá se, způsobila odvozená publikace Jiřího Augustina Velká encyklopedie měst a obcí ČR z devadesátých let, v níž byly původní kresby z roku 1985 velmi špatným způsobem vektorizovány,“ vysvětlil Mgr. Jan Tejkal z odboru Heraldické tvorby.

Nejednalo se tedy o změnu městského znaku, která by podléhala schválení dle zákona o obcích. Prvky znaku se neměnily, šlo jen o překreslení stávající podoby dle nového závazného blasonu, neboli odborného slovního popisu a heraldických zákonitostí.

Schválený blason neboli slovní popis:

"V modrém štítě stříbrná kvádrovaná hradba s červeně krytým cimbuřím a černou gotickou branou se stříbrnou vytaženou mříží a otevřenými       zlatými vraty na černých závěsech. Nad branou vyniká stříbrná věž s černým oknem zakončená červeně krytým cimbuřím a červenou valbovou střechou se dvěma stříbrnými makovičkami. Po             stranách věže štítky, vpravo zlatý s černým orlem se zlatou zbrojí a červenými jazyky, vlevo červený s českým lvem."

Tímto máme tedy oficiálně uznaný znak města, který mohou využít i další instituce, avšak po předchozím souhlasu Rady města.

 

30.11.11 Z města

Komentáře:

  1. [1] Vl. J. Mrvík assigned-77-78-110-14.casablanca.cz

    Zbytečně se dalo někomu vydělat - jako vystudovaný heraldik vím, o čem mluvím....

    02.12.11, 21:29:24

Přidejte nový komentář:přihlásit Facebookem


Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist