1 Naposledy upravil: Draka (18.01.2012 17:10:18)

Téma: Bio odpad

Dobrý den,

mám dotaz ohledně Eco sáčků do koše, které obsahují aditivum TDPA. Je na nich uvedeno, že jsou recyklovatelné a kompostovatelné. Mohu je použít při třídění odpadu a následně je vložit do nádoby na bioodpad? Jsou sice zelené, ale mám trochu obavy, jak pracovníci TS poznají, z jakého jsou materiálu.  Děkuji za informace.

2

Re: Bio odpad

Draka napsal:

Dobrý den,

mám dotaz ohledně Eco sáčků do koše, které obsahují aditivum TDPA. Je na nich uvedeno, že jsou recyklovatelné a kompostovatelné. Mohu je použít při třídění odpadu a následně je vložit do nádoby na bioodpad? Jsou sice zelené, ale mám trochu obavy, jak pracovníci TS poznají, z jakého jsou materiálu.  Děkuji za informace.

O těchto EKO sáčcích vím, jelikož se tříděním a bioodpadem zabývám již dlouho. Trošku bych měl obavy, že to někdo může zaměnit za plastové sáčky, ale do bioodpadu je samozřejmě dávejte,jelikož jsou skutečně kompostovatelné. Pokud Vás mohu požádat, jsou různé druhy, jestli by jste mi jeden mohla věnovat jako příklad pro naše osádky. Předem děkuji
S pozdravem Ing. Miroslav Kruliš

3 Naposledy upravil: Jan Souček (18.01.2012 23:22:28)

Re: Bio odpad

4Mira: Uz nejaky cas sleduji diskuzi o zmene svozu z 1x tydne na 1x za 2 tydny. Samozrejme z teto zmeny nejsem nadsen a taktez to chapu jako 100% zdrazeni svozu, ackoliv to (jako) nechcete chapat. U nas doma se tridi odpad od doby, kdy tu mame extra kontejnery. Ale u nas, na barak 1x 120l popelnice, se uz mockrat stalo, ze nam nase dobra popelnicka i po tom vsem trideni proste nestacila. Hlavne v lete, kdy jsou u nas casto o vikendech navstevy. A muzete si myslet co chcete, treba ze jsem konzumni prase atp., me to neurazi... (pst, pracuji v Praze, tak jsem obcas vozil prebytky do popelnic na ruzna sidliste, anebo rovnou daval darecky odjizdejicim navstevam, o kterych jsem se zminoval ;o) ). A nesouhlasim s nejakym kupovanim extra pytlu u TS... Pote co se loni zavedly BIO popelnice moje srdce zaplesalo a hned jak to slo, jsem Vam podepsal psani o zapujcce te nejmensi popelnice - cili 120ky. Ovsem po par tydnech nadseneho BIO trideni, jsem odvolal domaci rozkaz tridit BIO, protoze i me se zvedal kufr z pohledu na faunu vegetujici v zahnivaci flore, ktera se u nas exponencialne rozvijela. Opravdu, na to by nestacil ani Head and Shoulders jako ve filmu Evolution. Proto jsem BIO popelnici degradoval na popelnici na travu... Ovsem po prispevku od Draka jsem dnes odpoledne zbystril a par hodin pote, jste mi i Vy dodal odvahy. ANO ANO ANO !!! Jsem osvicen, BIO nebude jen o trave... CHCI link na ty sacky!!! O zbytek uz se postaram sam. Predem dekuji

Re: Bio odpad

Jan Souček napsal:

4Mira: Uz nejaky cas sleduji diskuzi o zmene svozu z 1x tydne na 1x za 2 tydny. Samozrejme z teto zmeny nejsem nadsen a taktez to chapu jako 100% zdrazeni svozu, ackoliv to (jako) nechcete chapat. U nas doma se tridi odpad od doby, kdy tu mame extra kontejnery. Ale u nas, na barak 1x 120l popelnice, se uz mockrat stalo, ze nam nase dobra popelnicka i po tom vsem trideni proste nestacila. Hlavne v lete, kdy jsou u nas casto o vikendech navstevy. A muzete si myslet co chcete, treba ze jsem konzumni prase atp., me to neurazi... (pst, pracuji v Praze, tak jsem obcas vozil prebytky do popelnic na ruzna sidliste, anebo rovnou daval darecky odjizdejicim navstevam, o kterych jsem se zminoval ;o) ). A nesouhlasim s nejakym kupovanim extra pytlu u TS... Pote co se loni zavedly BIO popelnice moje srdce zaplesalo a hned jak to slo, jsem Vam podepsal psani o zapujcce te nejmensi popelnice - cili 120ky. Ovsem po par tydnech nadseneho BIO trideni, jsem odvolal domaci rozkaz tridit BIO, protoze i me se zvedal kufr z pohledu na faunu vegetujici v zahnivaci flore, ktera se u nas exponencialne rozvijela. Opravdu, na to by nestacil ani Head and Shoulders jako ve filmu Evolution. Proto jsem BIO popelnici degradoval na popelnici na travu... Ovsem po prispevku od Draka jsem dnes odpoledne zbystril a par hodin pote, jste mi i Vy dodal odvahy. ANO ANO ANO !!! Jsem osvicen, BIO nebude jen o trave... CHCI link na ty sacky!!! O zbytek uz se postaram sam. Predem dekuji

Dobrý den, nejdříve k otázce zdražení a svozu 1x za 14 dnů.
Dle zákona o odpadech a zákona o místních poplatcích můžete v současné době zaplatit maximální výši 500 Kč, pokud máte trvalé bydliště v Českém Brodě. Toto v současné době platí a tato částka ve stejné výši jako loni byla schválena zastupitelstvem v prosinci 2011.  Od 1.1.2012 byl navýšen svoz bioodpadu 1x za 14 dnů v Českém Brodě a snížen jeden svoz směsného odpadu na současných 1x za 14 dnů. Zavedení svozu bioodpadu je krok, který nám ukládá EU, vláda ČR snížit obsah BIO v komunálním odpadu. (jedná se o výši obsahu cca 40%). Nádobu na bio jste dostal zdarma a svoz bioodpadu je součástí poplatku 5OO Kč na občana. Nic se tedy nenavyšovalo.
Jen pro zajímavost-svoz bioodpadu v Praze-celoroční 1x za 14 dnů stojí u popelnice o obsahu 120l včetně pronájmu ročně  900 Kč s DPH a u popelnice o obsahu 240 l za svoz za celý rok 1x 14 dnů 1400 Kč včetně DPH. To jsou jen kupecký počty.
Co se týká třídění, chápu, že Vám na dům (asi čtyřčlenná rodina) někdy nestačí 120l nádoba. Můžete mít i větší dle potřeby. V Českém Brodě je mnoho občanů, kteří po vytřídění nemají co do nádoby na směsný odpad vložit. Proto je třeba snížit počet svozů a zvýšit bioodpad. I v zimním období bioodpad je. Zbytky ovoce, slupky, brambory, atd. Za měsíc prosinec jsme svezli při dvou svozech bio 30 tun.
Ano Draka má naprostou pravdu. Existují Eko sáčky se kterými je jednoduchá manipulace a ukládají se s obsahem na kompost nebo do biopopelnice. Musí to být ale sáčky 100% rozložitelné. Základní výhodou kompostovatelného sáčku KOMPOSTUJ.CZ je , že je lze v suchém prostředí skladovat, přičemž pokud se dostane na kompost, do prostředí,kde jsou přítomny aerobní bakterie a vlhkost - sáčky se rozkládají.Důležité je nezaměňovat je s tzv. oxodegradabilními plasty, ty nejsou kompostovatelné.A hlavně nezanechávají zápach. Tak jak mi bylo sděleno, můžou se použít několikrát, že obsah se sáčkem máte doma a vždy obsah vysypete do domácího kompostu, také jej můžete celý s obsahem vložit do biopopelnice.
Je zajímavé, že od roku 2013 budou mít obce povinnost zavést pro občana oddělený sběr bioodpadu a vidíte, my jsme už v předstihu. A tuto službu máte v poplatku za svoz odpadu.Zrovna dnes jsem mluvil s odborníky z firmy EKODOMOV CZ, kteří Vám přesně poradí, jaké sáčky a kolik stojí.                     (  tel.733511005)
Přeji hezký den

5

Re: Bio odpad

Dobrý den,

internetový odkaz na sáčky najdete např. zde: http://www.zelenadomacnost.com/detail/7 … -20-kusu/, já je zakoupila v Globusu za 19 Kč. Pane Kruliši, ráda Vám sáček věnuji, pokud to pomůže :-), posílám ho zítra poštou.
Hezký večer.

6

Re: Bio odpad

Dobry vecer, zrovna tyto sacky nejsou vhodne, jak jsem z odpovedi Miry vycetl.

7

Re: Bio odpad

Draka napsal:

Dobrý den,

internetový odkaz na sáčky najdete např. zde: http://www.zelenadomacnost.com/detail/7 … -20-kusu/, já je zakoupila v Globusu za 19 Kč. Pane Kruliši, ráda Vám sáček věnuji, pokud to pomůže :-), posílám ho zítra poštou.
Hezký večer.

Dobrý večer, určitě Vám moc děkuji. Ještě dnes jsem EKO sáčky konzultoval s odborníky na bioodpad z firmy EKODOMOV. Každopádně vhodná pomůcka pro osádky vozidel svážející bioodpad.
Přeji krásný večer
Ing. Miroslav Kruliš

8

Re: Bio odpad

Jan Souček napsal:

Dobry vecer, zrovna tyto sacky nejsou vhodne, jak jsem z odpovedi Miry vycetl.

Dobrý večer, tyto EKO sáčky nejsou vhodné pro domácí kompost jelikož je do domácího kompostu vložíte a nic s kompostem neděláte. V kompostárně tyto sáčky jsou součástí veškerého bioodpadu a díky pracovním strojům a obracení bioodpadu těmito stroji dochází k jejich potrhání. EKO sáčků firmy vyrábějí značné množství a na tomto trendu chtějí vydělat a některé třeba francouzské výroby nejsou pro kompostování vhodné. Každopádně vhodné druhy konzultuji s MGR Tomásem Hodkem, který se tímto problémem zaobírá. Nové informace o vhodnosti dodám.
Hezký večer

9

Re: Bio odpad

Tak vyčkáme na upřesnění, já je zatím používám na směsný odpad, ještě tu je možnost použít jiné sáčky např.  http://www.zelenadomacnost.com/detail/6 … ky-15-ks/, předpokládám, že časem bude nabídka pestřejší a dostupnější.

Re: Bio odpad

Draka napsal:

Tak vyčkáme na upřesnění, já je zatím používám na směsný odpad, ještě tu je možnost použít jiné sáčky např.  http://www.zelenadomacnost.com/detail/6 … ky-15-ks/, předpokládám, že časem bude nabídka pestřejší a dostupnější.

Dobrý den, toto je reakce na uváděné sáčky, které se rozkládají až 3 roky.Každopádně zjišťujeme vhodnost jiných kompostovatelných sáčků (viz. mail)
Dobrý den,

k Vaší otázce: oxo-biodegradovatelné plasty nejsou kompostovatelné podle norem pro kompostovatelné obalové materiály (evropská norma EN ISO 13432 – v české verzi jako ČSN EN 13432). Tyto normy se věnují materiálům, které jsou kompostovatelné v průmyslových aerobních kompostovacích zařízeních a stanovují poměrně velmi přísná kritéria pro kompostovatelnost.

Oxo-biodegradovatelné plasty se v aerobních podmínkách rozkládají, ale ne tak rychle, jak to požaduje současná norma.
V Rakousku dokonce prováděli průzkum v kompostovacím zařízení, kde prokázali, že oxo-biodegradovatelné plasty jsou bez problémů kompostovatelné. Bylo prokázáno, že po šesti měsících došlo k rozkladu sáčků a že jejich přídavek neměl žádný nepříznivý vliv na kvalitu kompostu ani na jeho ekotoxicitu – kompost byl použitelný jako hnojivo.