1

Téma: popelnice 1x za 2týdny??

ze stránek www.tsceskybrod.cz/:

Zahájení zkušebního svozu směsného odpadu-1. týden (2.1.-6.1.2012 směsný odpad), 2. týden (9.1.-13.1.2012 pouze bioodpad), podnikatelé a firmy vždy každé pondělí (pokud mají zaplacený svoz každý týden-52 svozů).

tedy chápu dobře, že směsný odpad od ledna pouze 1x za dva týdny???

Re: popelnice 1x za 2týdny??

tozatom napsal:

ze stránek www.tsceskybrod.cz/:

Zahájení zkušebního svozu směsného odpadu-1. týden (2.1.-6.1.2012 směsný odpad), 2. týden (9.1.-13.1.2012 pouze bioodpad), podnikatelé a firmy vždy každé pondělí (pokud mají zaplacený svoz každý týden-52 svozů).

tedy chápu dobře, že směsný odpad od ledna pouze 1x za dva týdny???

Dobrý den, ano chápete dobře. Každý lichý týden svážíme směsný odpad, každý sudý týden bioodpad. Tříděný odpad se nemění. Po ukončení I. čtvrtletí a poloviny roku 2012 odpadové hospodářství vyhodnotíme. Zahájení zkušebního provozu bylo 2.1.2012.
Cílem je udržet a snižovat náklady na svoz, likvidaci směsného, tříděného odpadu a bioodpadu, tak aby se nezvyšoval v blízké budoucnosti poplatek pro občana.

3

Re: popelnice 1x za 2týdny??

ano, tomu rozumím....a pokud mi bude směsný odpad zůstávat, resp. nevejde se do popelnice, kam s ním??? pytel vedle popelnice???

Re: popelnice 1x za 2týdny??

tozatom napsal:

ano, tomu rozumím....a pokud mi bude směsný odpad zůstávat, resp. nevejde se do popelnice, kam s ním??? pytel vedle popelnice???

Předpokládám, že odpad třídíte v souladu s vyhláškou města. Dle zkušeností občanů z Českého Brodu někteří zahájením svozu bioodpadu nemají do popelnice na svoz směsného odpadu dát. Předpokládám, že patříte mezi ně. Pokud by Vám přesto obsah nestačil, můžete si v TS zakoupit na směsný odpad ještě originál plastový pytel (viz vyhláška města o odpadech). Ale jsem přesvědčen, že patříte mezi třídící občany.
Přeji hezký den

5

Re: popelnice 1x za 2týdny??

třídíme, samozřejmě...o popelnici na bioodpad přemýšlím, jen mám zatím pochybybnost, jestli jí máme čím plnit, ale asi na ní dojde...ale jsem zvědav na výsledek zkušebního období. díky.T.

Re: popelnice 1x za 2týdny??

tozatom napsal:

třídíme, samozřejmě...o popelnici na bioodpad přemýšlím, jen mám zatím pochybybnost, jestli jí máme čím plnit, ale asi na ní dojde...ale jsem zvědav na výsledek zkušebního období. díky.T.

Popelnice na bioodpad jsou pořád k dispozici, dostanete ji zdarma po předložení občanského průkazu a podepsání smlouvy (z důvodů pořízení z dotace). Co všechno dát do popelnice na bioodpad je zveřejněné v aktualitách na stránkách TS nebo pod částí Technické služby na stránkách města.Výsledek zkušebního období určitě zveřejníme, na dotazy, věcné připomínky budeme reagovat. Je fajn, že třídíte odpad.
Přeji hezký den

7

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Vážený pane Kruliši,
zřejmě by bylo dobré, kdyby se informace o zkušebním provozu objevila i na webu města, protože pro mnohé to zřejmě bude překvapení (až se oteplí tak i poněkud nepříjemné).

Zároveň si dovolím několik komentářů a dotazů k Vašim doporučením:

1. Poplatek pro občany je na rok 2012 již pevně stanoven vyhláškou a je na maximální výši, kterou platná legislativa dovoluje. Tudíž zvýšení pro občany v blízké době nepřipadá v úvahu.

2. V obecně závazné vyhlášce č. 3/2010 (to je zřejmě ta Vámi zmiňovaná) je v příloze č. 3 uveden harmonogram svozů, kde je pro svoz zbytkového komunálního odpadu uvedena frekvence 1x za týden. Kdy bude příslušná vyhláška novelizována, aby TS neporušovaly vyhlášku města?

3. V příloze 2 téže vyhlášky je uveden doporučený objem nádoby podle typu objektu. Při jednoduchém výpočtu mi vyhází pro rodinný dům se 4 obyvateli při svozu jednou za 14 dní nádoba o objemu 280 litrů. Jsou nádoby tohoto objemu pro občany k dispozici?

Osobně nemám nic proti zvyšování rozsahu třídění a snižování nákladů na svoz odpadů, ale tento krok mi připadá poněkud nedomyšlený.

Radoslav Bulíř

Re: popelnice 1x za 2týdny??

RadekB napsal:

Vážený pane Kruliši,
zřejmě by bylo dobré, kdyby se informace o zkušebním provozu objevila i na webu města, protože pro mnohé to zřejmě bude překvapení (až se oteplí tak i poněkud nepříjemné).

Zároveň si dovolím několik komentářů a dotazů k Vašim doporučením:

1. Poplatek pro občany je na rok 2012 již pevně stanoven vyhláškou a je na maximální výši, kterou platná legislativa dovoluje. Tudíž zvýšení pro občany v blízké době nepřipadá v úvahu.

2. V obecně závazné vyhlášce č. 3/2010 (to je zřejmě ta Vámi zmiňovaná) je v příloze č. 3 uveden harmonogram svozů, kde je pro svoz zbytkového komunálního odpadu uvedena frekvence 1x za týden. Kdy bude příslušná vyhláška novelizována, aby TS neporušovaly vyhlášku města?

3. V příloze 2 téže vyhlášky je uveden doporučený objem nádoby podle typu objektu. Při jednoduchém výpočtu mi vyhází pro rodinný dům se 4 obyvateli při svozu jednou za 14 dní nádoba o objemu 280 litrů. Jsou nádoby tohoto objemu pro občany k dispozici?

Osobně nemám nic proti zvyšování rozsahu třídění a snižování nákladů na svoz odpadů, ale tento krok mi připadá poněkud nedomyšlený.

Radoslav Bulíř

Dobrý den pane Bulíři,
Tento krok není určitě nedomyšlený, ale je to otázka názoru,na který máte určitě názor. S vedením města včetně pana starosty Nekolného byla tato věc konzultována  a dán pokyn ke zkušebnímu provozu. Tyto věci se řešily již před zahájením zkušebního provozu svozu bioodpadu,byly brány v potaz zkušenosti z jiných měst, ale i obcí, které svážíme, tedy již v měsíci červenci. Informace byla dána do Českobrodského zpravodaje, na stránky TS, ale i třeba do vývěsky TS na spodním náměstí. Bohužel zde není rozhlas, abychom tyto věci mohli aktualizovat.
Na letošní rok byla zastupitelstvem schválena částka 500 Kč na osobu. Také u podnikatelů se ceny za svoz již druhým rokem nezvedaly. Což je dobré.
Píšete o legislativě, tak určitě sledujete, že v tomto roce v měsíci dubnu má vláda schválit dodatky týkající se možnosti zvednout ceny za svoz odpadu až dvojnásobně. Tím bude umožněno obcím od roku 2013 toto aplikovat.Také bude přijat nový zákon o odpadech, který je daleko tvrdší. Na toto se musíme rychle připravit.Díky třídění odpadu, zavedením svozu bioodpadu jsme na dobré cestě.
Některá města (Mnišek pod Brdy, Říčany a další) šla cestou známkového svozu. Tím třeba v Říčanech platí rodina (nezávisle na počtu příslušníků rodiny) za vývoz nádoby 120l 2200 Kč. To jen pro příklad. Každopádně předpokládám, že vyhláška města bude novelizována nebo svoz pozdržen.
Pišete zde o 280l na 4 člennou rodinu, což se dá akceptovat. I když nevím, co po vytřídění bude tato rodina dávat do popelnice, aby neporušovala vyhlášku.Zúčastnil jsem se několika školení a mohu Vám sdělit, že při zavádění nového svozu odpadu je obec povinna dát občanovi poprvé nádobu zdarma. Směsný odpad byl v Českém Brodě zaveden již před lety, takže nádobu na 240l, jak píšete, si musíte zajistit na své náklady. U bioodpadu jsme to občanům zajistili. Každopádně nebudeme jak se říká nic lámat přes koleno, ale nyní se nemůžeme zastavit. Již v novém zákonu o odpadech je stanoveno, že se bude odpad vozit (směsný) do energetických využitelných zdrojů (ošklivě řečeno spaloven) V současné době toto splňuje ve Středočeském kraji pouze Mělník. Na všechny tyto potíže se musíme připravit již dnes a nečekat na to, až se zvednou občanům v důsledku poplatky za svoz odpadu.
Každopádně z vlastní zkušenosti máme doma k dispozici popelnici o obsahu 120l a jsme dva v domácnosti. Veškerý odpad vytřídíme včetně bioodpadu, protože nám to obec umožní jako v Českém Brodě. Popelnici vyndáváme ke svozu 1x za 14 dnů až 3 neděle. Argumentace, že v letním období páchne je rozhodně lichá. To můžeme říci i o bioodpadu, který svážíme v Českém Brodě a také je to únosná míra.Tím Vás rozhodně nechci poučovat, určitě máte podobné zkušenosti.
Přeji Vám hezký den

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Ing.Miroslav Kruliš napsal:

Každopádně z vlastní zkušenosti máme doma k dispozici popelnici o obsahu 120l a jsme dva v domácnosti. Veškerý odpad vytřídíme včetně bioodpadu, protože nám to obec umožní jako v Českém Brodě...Argumentace, že v letním období páchne je rozhodně lichá.

Dobrý den,

Vy asi nemáte malé děti, že? Čili použité dětské pleny jste asi do úvahy nevzal. Nebo - a to doufám že ne - se nějak zvlášť třídí?

Děkuji za objasnění.

Hezký den.

Traurig

10

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Dobrý den, akorát jsem chtěla odeslat stejný dotaz jako pan Traurig. Opravdu poctivě třídíme, ale máme malé děti a za týden je použitých plen celkem dost. Chápu důvody, proč se to zkusit musí, jen se obávám, aby to neskončilo nakonec tak, že bude kolem silnic ještě více nepořádku a odhozených pytlů než teď....