11

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Michal Fokt napsal:

Dobrý den, chtěl bych se rovněž zeptat na kácení stromů, pro změnu v parku na Škvárovně. Cestou z vlaku jsem si dnes všiml, že po dvou ze tří velkých borovic na horní louce (tj. u silnice) zbyly jen pařezy. Mohu se prosím dotázat na důvody a případně zda je v plánu je něčím nahradit? Myslím normálními stromy, ne okrasnými kvetoucími dřevinami, pod nimiž nic neroste. Předem děkuji za info.

Dobrý den, dle informace Odboru živ. prostředí Ing. Vodičky, které jsem dostal ,probíhá kácení městských stromů na základě rozhodnutí OŽPZ od pátku v lokalitě Škvárovna a v areálu nemocnice. Bližší informace získáte u Ing. Vodičky nebo p. Nováka.
Ing. Miroslav Kruliš

12

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Pan Vodička je prostě takový likvidátor zeleně.Nechává kácet vzrostlé stromy a nahrazuje je neduživými košťátky kde se jen dá.

13

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

A máte pro svá tvrzení nějaké důkazy nebo vás pohání jen osobní zášť? A tu otázku myslím opravdu vážně.

14 Naposledy upravil: Michal Fokt (19.03.2016 20:10:27)

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Nechci se míchat do názoru paní Fiary, nicméně ještě z dob, kdy jsem byl v komisi ŽP a poprvé se několikakolově debatovalo o dalším osudu parku (mj. nad návrhy firmy Kejha-Suk, pokud mě paměť neklame), si vzpomínám, že se pan Vodička na diskuzích s občany vyjadřoval o stávající podobě parku trošku s despektem, že vznikla jaksi živelně a nekoncepčně – např. co se týkalo skladby dřevin, z nichž některé tam dle jeho názoru neměly vůbec být. Posléze některé z nich skutečně zmizely (několik menších smrků pod břízami u šikmé pěšiny do Klučovské ulice, jeden doubek na druhé straně od téže pěšiny atd.). Tak nevím, možná do toho seznamu patřily i ty borovice? Nicméně zde na webu v jinak trošku skryté sekci odboru ŽP jsem našel přehled dřevin ke kácení na letošní rok, a u těchto dvou borovic tam bylo uvedeno "zdravotní stav". Tak bych chtěl pouze jménem českobrodského mykologického klubu upozornit, že pod těmi borovicemi rostl dle kolegů mj. relativně vzácný klouzek žíhaný, měli jsme ho jednou i na výstavě na faře. Tak doufejme, že nedopadne jako jiné jedlé druhy hub  (např. pečárka císařská, byť jsem ji zde viděl pouze jednou), které rostly na tom nyní holém paloučku, kde byly ty smrčky...

15

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Pane starosto, žádná zášť v tom není, pouze lítost.A důkazy?Stačí se rozhlédnout.Všechny ty vzrostlé stromy mizí(nádraží, nemocnice,park....), a místo nich se objevují tenoučké kmínky se střapcem na vrcholu(na jaře asi 2 týdny kvetoucí), chráněné několika dvojnásobně silnými kůly.Ano, i ty jednou vyrostou, za pár desítek let.....Někdy v osmdesátých letech se v novinách o Č.Brodě psalo jako o "městě utopeném v zeleni", dnes už by to znělo jako vtip.

16

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Asi žijeme každý v jiném městě. Mizí jen stromy nemocné a hrozící újmou na zdraví nebo majetku. Už vidím, jak by si na nás zase média smsla, když by někomu na hlavu strom spadl. Ano, pár stromů muselo být vykáceno kvůli nějaké stavbě např. u nádraží. Ale jsme ve městě, kde musíte sladit mnoho různých zájmů, z nichž samozřejmě jedním z důležitých je i péče o veřejnou zeleň. Ale není to zájem jediný. Za posledních několik let bylo vysázeno mnohonásobně víc stromů, než jich bylo pokáceno. A samozřejmě sázíme stromky mladé, tedy tenké a menší, ony pak vyrostou. Nostalgií po osmdesátých letech opravdu netrpím a také nesdílím názor, že v tu dobu bylo v Českém Brodě více zeleně než nyní.

17

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Co se týká osmdesátých let, byla řeč o zeleni, ne o politice, takže to rýpnutí je zbytečné.Politikou opravdu nežiji.

18

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Fiara napsal:

Co se týká osmdesátých let, byla řeč o zeleni, ne o politice, takže to rýpnutí je zbytečné.Politikou opravdu nežiji.

Tentokrát se musíme pana starosty zastat. Vzhledem k jeho věku pevně věřím, že jeho nulová nostalgie k osmdesátým letům není politická.  Spíše cítím pohled a vztah dospívajícího dítěte. A to mělo k zeleni zřejmě jiný, než citový vztah. Že abysme mu stále nekřivdili. smile.

Born stupid? Try again!

19

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

Jakub Nekolný napsal:

Asi žijeme každý v jiném městě.

Tohle říkával blahé paměti jeden Pan Profesor, pamatujete? Ale ještě u toho mňoukal, aby to snad nevyznělo falešně a prázdně.

20

Re: Jezera na sídlišti a kácení stromů

penek napsal:
Jakub Nekolný napsal:

Asi žijeme každý v jiném městě.

Tohle říkával blahé paměti jeden Pan Profesor, pamatujete? Ale ještě u toho mňoukal, aby to snad nevyznělo falešně a prázdně.

který pan profesor? Nebyla to profesorka?:)