21

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Aha, takže Vás zajímá naplněnost staré jídelny?

Takže tedy:

a) Město chce využít maximální kapacitu staré jídelny mimochodem i pro stravování studentů gymnázia, kdyby to náhodou nevyšlo, pak se zde bude stravovat i menší děti ze základní školy Tyršova

a zároveň

b) žádná násilná reorganizace výuky se nechystá, maximálně před dvanáctou hodinou mohou chodit do jídelny ty starší žáci a studenti, kteří budou mít odpolední vyučování. 

Nebo jsem opět odpověděl na něco jiného?

22

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Ad a) a koho posadíte do nové jídelny místo těch malých dětí (kdyby to náhodou nevyšlo), když tam mají být menší stolky a židle?

Ad b) Odpolední vyučování teď jede v módu 5+2, 5. hodina končí v 12:15.
Takže nově to bude muset být 4+3. No, jestli myslíte, že si udrží pozornost po obědě celé tři hodiny...
Nebo rozdělit 6 hodin na 4+2 - takže více odpoledního vyučování :-(

23

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Myslím, že to p.starostou bylo již (možná trochu skrytě) řečeno.

Do nové jídelny budou chodit děti 1.-3. třída. Těm končí vyučování v 11:20 nebo ve 12:15.
Děti budou rozděleny do 4 turnusů a to už ať si zařídí školy. Tak budou třeba hodinu nebo déle čekat děti např. v družině, než na ně přijde řada.
Na rodičích pak bude, zda si na své dítě budou např. do 14:00 čekat, než se nají, nebo si ho vyzvednou po vyučování a dítě nebude dané dny chodit do jídelny na oběd.

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

No, to byla opravdu velmi skrytá odpověď, protože tohle "Kdybych měla děti v 1.-3. třídě, zajímala bych se o to, jak bude vypadat rozvrh dětí ve dnech, kdy se mají dostat do jídelny až na cca 13:30." nenapsal starosta, ale paní Bulířová.

Já tedy stále doufám, že to není pravda... přeci jen mi přijde hodně drsné, aby děti ve věku 6 - 8 let čekaly na oběd do půl druhé...

25

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

V možnostech nové výdejny je, aby byly všechny děti do 13:00 naobědvané. Ale bude na domluvě mezi školami, kdo kdy bude chodit na obědy a to mi teď opravdu není známo.

26

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Jak vidím, město jako investor jídelny zatím nemá přesnou představu o jejím využití. Doufám, že bude mít jasno dřív, než ji vybaví nábytkem. Pokud by se totiž nakrásně podařilo vydat menším dětem obědy do 13:00 (z čehož jsem opravdu nechtěla nikoho podezírat – viz výše), bude ve velmi blízké budoucnosti potřeba zbylý výdejní čas využít pro 2. stupeň, kam se už příští školní rok dostanou první ročníky se třemi třídami.
Jako občan města bych považovala případnou výměnu nábytku za plýtvání prostředky města.

Rodiče, zajímejte se, zjevně je stále možné úroveň stravování Vašich dětí ovlivnit.

Bulířová

27

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

No, to byla opravdu velmi skrytá odpověď, protože tohle "Kdybych měla děti v 1.-3. třídě, zajímala bych se o to, jak bude vypadat rozvrh dětí ve dnech, kdy se mají dostat do jídelny až na cca 13:30." nenapsal starosta, ale paní Bulířová.

Já tedy stále doufám, že to není pravda... přeci jen mi přijde hodně drsné, aby děti ve věku 6 - 8 let čekaly na oběd do půl druhé...

Pane Traurigu, podívejte se na #15 a #18, zase tak skrytě to nebylo.

28

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Přiznávám se, ano, jsem vinen!

Nic neděláme - kapacita stávající jídelny není dostačující, rodiče si stěžují, že se jejich děti nemají kde najíst = je to špatně.

Rekonstruujeme stávající jídelnu - děláme to pomalu, za hodně peněz a kapacita se nemění = je to špatně.

V jídelně jsou normální stoly a židle - stěžují si učitelé a vychovatelky, že děti dělají děsný rámus = je to špatně.

Instalujeme v jídelně jídelní sety - kvůli flexibilitě jsou zvoleny sety standardní velikosti, rodiče malých dětí si stěžují, že děti nedosáhnou nohama na zem a i jídlo mají daleko = je to špatně.

Staví se nová jídelna pro menší děti s menšími jídelními sety - děti zde nebudou chodit až do odpoledních hodin jako větší děti, čili se nevyužije kapacita nové jídelny = je to špatně.

Město bude mít dvě jídelny pro školní děti - kapacita bude vyšší, abychom i do budoucna pokryli předpokládaný nárůst strávníků, tedy nebude plně využitá kapacita jídelny = je to špatně.

29

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Ale no tak, to že s námi jako jediný za město komunikujete, snad neznamená, že jako jediný za město jídelnu řešíte.

Že nelze vyhovět všem požadavkům, je přirozené, ale je potřeba vybrat řešení s nejlepším poměrem kladů a záporů.
V navrhovaném případě:
+ děti budou v nové jídelně pohodlně sedět
- budou si muset počkat nebo se přeorganizuje výuka nebo budou stát frontu (v tom případě je otázkou využitelnost jídelny v pozdější době)
- bude potřeba přeorganizovat výuku i u starších dětí, případně gymnázia, aby bylo možné plně využít starou jídelnu
Co jiná řešení? Jaké jsou jejich klady a zápory?
Určitě nečekám odpověď, pokud ji zatím neznáte. Ráda dám přednost promyšlené konkrétní odpovědi, která nebude vyvolávat další otázky.

To, že by přechodně nebyla využita kapacita jídelen, by snad tolik nevadilo, ale rozhodně by bylo špatně vybrat řešení, při kterém by kapacitu jídelen využít v budoucnu nešlo.

Myslím, že máme právo se ptát, i když to není tak pohodlné, jako s křížkem po funuse nadávat, jak jsou všichni blbí a kdo to vymyslel.

30

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Dobrý den,
    v roce 2016 jsem upozorňovala na možné nerovnoměrné využití kapacit školní jídelny a nové výdejny.
    Konkrétně 21.10.2016 jsem upozorňovala, že se může stát, že budou mít děti místo režimu 5+2 režim 4+3, případně na rozdělení šesti hodin na 4+2.

    Tím prvním jsem (ne)byla překvapena už měsíc po otevření výdejny.
    To druhé nastalo letos, měsíc po zahájení školního roku.

    Uznávám, že při proklamovaném masivním testování a chytré karanténě budu ráda, když se syn vůbec do školy podívá, přesto si chci udělat obrázek o tom, zda byl zásah do výuky nutný.

    Tedy: Jaké je využití "nové" jídelny ve čtvrtek po 6. vyučovací hodině? (kapacita/počet skutečně vydaných jídel)

Bulířová