11

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Dobrý večer,

  jen několik upřesnění:

   - podle mě se nejedná o novou jídelnu, ale pouze o výdejnu obědů (viz.usnesení Rady města). Pokud však není stávající jídelna schopná (nebo nesmí kvůli "Hygieně") navařit více obědů, pak k čemu nová výdejna?

  - jídelna je součástí ZŠ Žitomířská, takže je logické, že musí odejít pouze žáci ZŠ Tyršova, obdobně jako před několika lety žáci gymnázia (z nich se dnes nikdo nestravuje v jídelně ZŠ)

  - při návštěvě jídelny Stavokonstrukce zjistíte, že stávající počet míst pro žáky je asi 50 (možná se nějak přes prázdniny zvětší)

  - nikde jsem nenašel kapacitu nové výdejny, ale souhlasím s "vbul", že tak bude jednu dobu (tak od 11:30 do 12:45) ve výdejně nacpáno a pak prázdno . A v jídelně v té době poloprázdno. Těžko mohou u takto malých dětí ředitelé posouvat rozvrh do 6.hodiny.


Jen pro připomenutí:
  - v době vzniku projektu na opláštění stávající jídelny již byla známá nedostačující kapacita a i na diskuzích byly připomíky za ty peníze raději rozšíření nebo postavení nové jídelny.

  Od té doby stálo opláštění, nové stolky a vybavení jídelny okolo 15 mil., kde část šla z peněz města. Vše bylo děláno pro lepší kvalitu jídla a kultury stravování. A najednou mají někteří žáci smůlu.

   A (i při troše korekce výpočtů "vbul") se daná situace bude za několik let opakovat.

12

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

K jednotlivým bodům:

Nejde ani tak o počty tříd jako o počty dětí. V letošním roce navštěvuje obě českobrodské školy celkem 1074 dětí. V příštím roce vzroste počet dětí na 1125 a podle demografické analýzy má počet dětí růst až do roku 2023. V našem regionu přirozený úbytek obyvatel vyrovnává migrace. Z toho vyplývá nižší průměrný věk populace a vyšší počty osob v nízkých věkových skupinách než je republikový průměr. Čili jinak řečeno, stěhují se sem mladší lidé s malými dětmi, které tady také budou chodit do školy a samozřejmě na obědy.

Ano, jedná se výdejnu. Obědy se nebudou dovážet ze školní jídelny ve Smetanově ulici, ale pravděpodobně ze Stavokonstrukce. Výhledově by se měla rekonstruovat kuchyně v nemocnici a ta by pak sloužila pro potřeby této jídelny. Nová nemocniční kuchyně by měla vzniknout v prostorách rozestavěné polikliniky jako součást nového zdravotního centra.   

Kapacita jídelny ve Stavokonstrukci byla hygienou navýšena o 150 jídel.  Ze ZŠ Tyršova by od září mělo do této jídelny chodit 102 dětí z 6. - 8. tříd.

Nová výdejna bude hrazena z dotace ministerstva financí, která musí být proinvestována v letošním roce. Předpokládám, že by se termín otevření k začátku druhého pololetí příštího školního roku tedy začátkem února dal stihnout, ale nemůžu to slíbit.

Přeji hezký den

13

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

V době, kdy bojujeme s tak ohavným dějem, jakým je narůstající obezita mládeže, myslí někteří nezodpovědní jedinci pouze na žrádlo. Myslím, že městské orgány by zasloužily pochvalu a poděkování za boj s výše zmíněným nešvarem.

Born stupid? Try again!

14

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Dobrý den,
     takže už víme, že dětí nebude ubývat a nová jídelna bude mít strávníky postaráno i v budoucnu.
     Cením si také snahy, zajistit dětem větší komfort než mají ve staré jídelně. Ony totiž ty nejmenší mají opravdu problém, protože židle jsou napevno a nemůžou si je přitáhnout ke stolu.
     Je ale potřeba jít do opačného extrému a vybavit novou jídelnu stoly, u kterých budou mít problém sednout si ti větší? A jak to tedy bude s vytížeností nové jídelny?
     Jaká je plánovaná provozní doba nové jídelny? Kolik má míst k sezení? Kolik dětí by mělo do jídelny chodit po 4.,5.,6. vyučovací hodině, kolik později?
     Jaké jsou tyto parametry v současnosti ve stávající jídelně?

Přeji hezký den
Bulířová

15

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

V současné jídelně je celková kapacita 800 uvařených jídel a 160 míst. V jídelně se děti musí vystřídat v pěti turnusech. Nová jídelna má plánovanou kapacitu 400 vydaných jídel při  počtu 104 míst, tedy při potřebě 4 turnusů.
Koho problematika zajímá, může se podrobněji seznámit s informacemi, jak jsme je předkládali na ministerstvo financí: http://www.cesbrod.cz/media/17/05_pdf/i … idelna.pdf

16

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Dobrý den,
     dokument jsem si se zájmem přečetla, ale bohužel na moje otázky neodpověděl.
 
Výdejní doba v nové jídelně má být 11:45 – 14:15, ale všechny děti, které mají do jídelny chodit končí po 4. nebo 5. hodině tedy během cca 1 hodiny. Ani v nejmenším nechci nikoho podezírat z toho, že by chtěl všechny obědy vydat během  hodiny místo dvou a půl. To bychom mohli rovnou říct, že kapacita jídelny je 800 obědů a ne 400.
Které děti si tedy budou muset počkat?

Předpokládám, že bude město chtít po otevření nové jídelny postupně znovu využít celou kapacitu jídelny stávající. Kdo bude chodit v době od 11:30 (tj. po čtvrté vyučovací hodině)? Nelze přece vydat celou kapacitu obědů v kratší době než nyní?

Valérie Bulířová

17

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Dobrý den,
    vím, že někomu můžu připadat jako rejpálek, ale mě opravdu prostě jen zajímá, jak se budou stravovat moje děti. Kdy můžu čekat odpověď?

Bulířová

18

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Tak ještě jednou. Počet míst v jídelně je 104 a kapacita vydaných jídel maximálně 400. Je na organizaci výuky, jak budou děti do jídelny chodit. Ale během dvou hodin je možné všechny obědy vydat. Třeba tak, že než přijdou děti ze ZŠ Tyršova budou už děti z nové školní budovy najedené.

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Poběží současně výdejna a  jídelna?Ve výdejně budou jiné kuchařky než v  jídelně?Děkuji.

20

Re: Rekonstrukce školní jídelny a její budoucnost

Nejak mi to připomíná pořad M. Donutila - Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím

Stále jsem se nedozvěděla, kdo bude chodit do staré jídelny od 11:30.
Můžu se jen domnívat, že buď
a) město nechce využít plnou kapacitu staré jídelny a to mi vadí jako občanovi tohoto města
nebo
b) proběhne nějaká násilná reorganizace výuky, aby mohly chodit od 11:30 žáci, kterým to teď přirozeně nevychází - a to by mi dost vadilo, kdyby se to dotklo mých dětí

Shrnu-li informace kolem nové jídelny:
Počítá se tedy, že obědy budou vydány v době od 11:45 do 13:45. Aby žádné děti na obět nečekaly, bude provedena reorganizace výuky.
Kdybych měla děti v 1.-3. třídě, zajímala bych se o to, jak bude vypadat rozvrh dětí ve dnech, kdy se mají dostat do jídelny až na cca 13:30.
Diskutovala bych to (dřív než bude pozdě) s třídními učitelkami a družinářkami, kterých se to také dotkne. Ale naštěstí tak malé děti nemám.


Bulířová